Wiele osób zastanawia się, jak urządzić sypialnie. Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem będzie zastosowanie się do zasad feng shui. Polegają one na odpowiednim dopasowaniu poszczególnych elementów środowiska, w którym żyjemy, aby osiągnąć harmonię. A jak zasady feng shui w sypialni wyglądają w praktyce? O czym warto pamiętać, a czego unikać w przypadku jej aranżacji?

Podstawowe zasady feng shui w sypialni

Stosowanie się do zasad feng shui w sypialni umożliwia nam lepszy wypoczynek i szybsze zasypianie. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele elementów może zakłócać zdrowy wypoczynek. Oznacza to, że powinniśmy stworzyć wnętrze uporządkowane oraz zgodne z harmonią. Co to oznacza, najlepiej mówiąc, powinniśmy:

 • unikać bałaganu, gdyż zakłóca on przepływ energii i szkodzi zdrowiu,
 • wyrzucać stare i niepotrzebne przedmioty, co pomoże wprowadzić od domu ład i harmonię
 • stosować ergonomiczne rozwiązanie, takie jak wygodne fotele do sypialni czy akcesoria sypialniane do łóżka,
 • wybierać do sypialni zamykane szafy i szafki, a w celu schowania, np. biżuterii, postawić na szkatułki,
 • unikać wyraźnych, dużych wzorów w przypadku dodatków, jak i ścian,
 • stawiać na jasne, stonowane barwy sprzyjające wypoczynkowi.

Feng shui a łóżko

Zasady feng shui w sypialniZaleca się, aby w sypialni unikać elementów, które negatywnie wpływają na jakość i długość snu. Jednak znaleźć można takie artykuły sypialniane, które ułatwiają nam zasypianie. Do nich zalicza się przede wszystkim świece zapachowe oraz dyfuzory. Mimo wszystko powinniśmy się w dużej mierze skupić na odpowiednim skomponowaniu łóżka. A na czym to polega?

Feng shui a ułożenie łóżka

Najlepiej ustawić łóżko w pozycji odwodzącej, czyli powinno się ono znajdować naprzeciwko drzwi. Powinniśmy mieć do niego dostęp od trzech stron. W miarę możliwości zaleca się, aby nie umieszczać go pod belkami czy skosami.

Feng shui a rodzaj łóżka

Łóżko nie powinno mieć metalowych ram, ponieważ przyspieszają one energię chi, co utrudnia spokojny sen. Zasady feng shui mówią również o tym, że powinno być ono wyposażone w zagłówek, który reprezentuje stabilność oraz wsparcie w życiu. Należy tutaj postawić na modele proste, niepikowane.

Feng shui a materac

Porządny materac to najważniejszy element łóżka. Pozwala on na spokojny, komfortowy i przede wszystkim zdrowy wypoczynek. Jest to może z uwagi na jego właściwości oraz budowę, które wspomagają regenerację całego ciała oraz zapewniają stabilne wsparcie kręgosłupa.

Czego unikać w sypialni feng shui?

Feng shui określa również, czego powinniśmy unikać w sypialni. Wyróżnić można tutaj kilka kwestii, o których wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Powinniśmy wiedzieć przede wszystkim, aby:

 • nie umieszczać w sypialni akwarium, gdyż woda tłumi uczucia między partnerami, a także przyczynia się do problemów z zasypianiem,
 • nie zostawiać otwartej szafy i szuflad, a także sprzątać brudne rzeczy,
 • unikać umieszczania biurka wraz z komputerem, sprzętu sportowego,
 • usunąć rośliny produkują dwutlenek węgla w nocy, na rzecz tych, które produkują wówczas tlen,
 • ograniczyć ozdoby ścienne do minimum,
 • zrezygnować z lustra.

Zasady feng shui pozwolą nam stworzyć sypialnię przyjazną dla użytkownika. Oznacza to, że łączą one ze sobą dwa najważniejsze dla nas elementy – dobry wygląd i dobry wpływ na sen.