W czasie snu mózg dziecka porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia, utrwala czynności, których się nauczył oraz odrzuca to, co niej jest przydatne do dalszego rozwoju. Co więcej, podczas fazy snu głębokiego (NREM) we krwi jest najwyższe stężenie somatotropiny. Hormon ten odpowiada m.in. za wzrost dziecka. Z uwagi na znaczący wpływ snu na rozwój maluszka, warto stworzyć osobną przestrzeń, czyli sypialnię dziecięcą. A z czego powinna się składać?

Sypialnia dla dziecka jako miejsce do zabawy

Pokój dziecięcy na co dzień pełni wiele funkcji – w tym pozwala na przechowywanie ubrań. Jednak jej główną rolą jest stworzenie przyjaznego środowiska do prawidłowego rozwijania się. Jest to możliwe z uwagi na zapewnienie bezpiecznego miejsca do zabawy, czyli stworzenie tzw. strefy zabawy. Aby była ona praktyczna, to powinniśmy zadbać, aby:

  • umieszczać zabawki na wysokości wzroku naszego szkraba,
  • pomalować ścianę farbą tablicową,
  • wygospodarowanie duże miejsca, w którym maluszek rozłoży swoje zabawki,
  • zbudować konstrukcję do zabawy, np. z miejscami do chowania się lub tzw. bazę pod łóżkiem piętrowym.

Oczywiście strefa zabawy zajmuje znaczną część sypialni dziecięcej, jednak nie zapominajmy również o miejscu do wypoczynku!

Sypialnia dla dziecka jako miejsce do odpoczynku

Strefa wypoczynkowa, tzw. strefa odpoczynku to niezwykle ważne miejsce w sypialni dziecięcej, mimo iż nie zajmuje za dużo miejsca. To właśnie tutaj maluszek może wypocząć po całym dniu odkrywania świata, nauki i zabawy, tym samym nabierając energii i siły. Co więcej, w czasie snu maluszek intensywnie się rozwija, z uwagi na co warto zadbać o jak najlepsze warunki. A w jaki sposób? Najlepiej poprzez odpowiednią atmosferę w sypialni, a także wybór odpowiedniego łóżka! Nie właściwe dobrany mebel może negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha. A czym powinniśmy się kierować? Pierwszym punktem jest bezpieczeństwo – łóżko powinno składać się ze sprawdzonych i przebadanych materiałów. Oprócz tego liczy się odpowiedni wymiar, dopasowany do wzrostu dziecka. Na rynku są dostępne modele z barierkę, która zabezpiecza przed wypadnięciem. Jednak im dziecko jest starsze, tym jest większe ryzyko, że wyjmie szczebelki lub będzie się po nich wspinać. Oprócz samego łóżka liczą się także inne elementy. Jakie?

Materace dziecięce – czym się wyróżniają?

Idealna sypialnia dla dzieci - z czego się składa?Chcąc skomponować komfortowe dla dziecka łóżko, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na materace dziecięce. Są to produkty, które odpowiadają za zdrowy i spokojny sen naszej pociechy. Tego typu modele powinny wyróżniać się przede wszystkim:

  • wymiarami dopasowanymi do wzrostu malucha,
  • twardością, dopasowaną do wieku dziecka, aczkolwiek do 10 roku życia najlepszym wyborem będą materace średniej twardości,
  • elastycznością, aby móc dopasować się do anatomicznego kształtu ciała i naturalnych krzywizn kręgosłupa maluszka,
  • delikatnego w dotyku materiału, który nie będzie podrażniał wrażliwej skóry,
  • higienicznymi warunkami do wypoczynku, za które odpowiadają m.in. właściwości antyalergiczne oraz pokrowiec z możliwością wyprania.

Sam wkład modeli przeznaczonych dla dzieci powinien wyróżniać się wysoką cyrkulacją powietrza, a także odpowiednią wentylacją. W ten sposób dodatkowo zapobiegają nadmiernemu przegrzaniu i wychłodzeniu organizmu. Z uwagi na to, najlepszą propozycją będą modele piankowe, które mogą składać się z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej.

Poduszki i kołdry dla dzieci – jak wybrać? 

Decydując się na poduszki i kołdry dla dzieci, powinniśmy przede wszystkim postawić na modele, te są w stanie sprostać szczególnym wymaganiom najmłodszych użytkowników. A co to oznacza? Powinny być przede wszystkim lekkie, delikatne dla wrażliwej skóry oraz antyalergiczne. Jednak, czym one się tak naprawdę charakteryzują? Otóż poduszki dziecięce tak naprawdę nie są zalecane aż do ukończenia drugiego roku życia, gdyż znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Jednak w późniejszym czasie są niezwykle przydatne, gdyż wspierają głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Przy jej wyborze powinniśmy przede wszystkim uwzględnić rodzaj wypełnienia, gdyż to on wpływa na dopasowanie się do anatomicznych kształtów górnych partii ciała dziecka, a także warunki do wypoczywania. Najlepszą opcją będą modele syntetyczne, które nie gromadzą kurzu oraz są antyalergiczne. Oprócz tego warto pamiętać o jej rozmiarze, stopniu twardości czy materiale, z którego powstała poszewka. Drugą kwestią jest kołdra. Jej główną funkcją jest przyjemne otulenie ciała maluszka oraz zapewnienie mu odpowiedniego komfortu termicznego. W ten sposób dodatkowo zapobiega przegrzewaniu się lub wychładzaniu. Jej wybór jest o wiele łatwiejszy, gdyż tutaj uwzględniamy przede wszystkim gramaturę, rodzaj wypełnienia oraz materiału poszewki.

Ochraniacz na materac – czy warto w niego zainwestować?

Małe dzieci chodzą w pieluchach, a kiedy z nich wyrosną i nauczą się już korzystać z nocnika, myślimy, że problem z ewentualnym zmoczeniem łóżka mija. Niestety, z uwagi na różne zaburzenia, może u nich występować moczenie nocne. Z uwagi na to, materac dziecięcy jest narażony na nadmierne zawilgocenie, przez co nie tylko będzie stwarzać niehigieniczne warunki do wypoczywania. Co więcej, nadmiar wilgoci, która nie odparowuje, może stwarzać odpowiednie warunki do rozwijania się bakterii czy roztoczy. Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie zainwestowanie w ochraniacz na materac. Jest to dodatkowa nakładka higieniczna, która może być stworzona z wodoodpornego materiału, przez co chroni materac. Może także:

  • chronić przed palmami na materacu,
  • zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza,
  • zwiększać higieniczność i antyalergiczność.

Okres dziecięcy to czas, kiedy to dziecko intensywnie się rozwija oraz odkrywa świat. Z uwagi na to, w zależności od wieku (w miesiącach i latach) maluszek może przesypiać nawet do szesnastu godzin na dobę. Wraz z biegiem czasu, wartość ta zmniejsza się do piętnastu, trzynastu lub jedenastu godzin. Z uwagi na to, warto już dziś urządzić pokój dziecięcy, uwzględniając najwyższej jakości elementy wyposażenia, takie jak chociażby materac.

Przeczytaj także: