Materace mają różne cechy, które sprawiają, że klientowi łatwiej jest wybrać ten jeden idealny, spełniający wszelkie jego wymagania i preferencje. Jedną z takich cech jest oczywiście twardość materaca, która może być naprawdę różna. Powszechnie wyróżnić można pięć zupełnie innych rodzajów twardości modeli materaców, które dedykowane są poszczególnym osobom, uwzględniając ich preferencje oraz potrzeby. Jakie dokładnie twardości mają różne materace? Dla kogo dana powierzchnia będzie idealna? Tego dowiesz się w poniższym artykule, więc jeśli jesteś ciekawy naszej odpowiedzi, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie twardości materacy można wyróżnić?

Wśród materacy można wyróżnić modele bardzo miękkie, średnio twarde oraz te, których powierzchnia jest bardzo twarda. Jakie mają one oznaczenia?

  • Materace bardzo miękkie – H1 – uwielbiasz miękkie powierzchnie do spania? W takim razie materac H1 będzie dla Ciebie doskonałym wyborem! Przeznaczone są dla osób, których waga nie przekracza sześćdziesięciu kilogramów, ponieważ tylko wtedy będzie mógł optymalnie działać. Ten rodzaj materacy wykonywanyTwardości materacy - jakie można wyróżnić? jest zazwyczaj z różnych pianek lub pianek połączonych ze sprężynami, tworząc modele hybrydowe. Wśród nich znaleźć można także materace lateksowe, które wyróżniają się na tle innych możliwością zachowania doskonałej higieny powierzchni, na której śpimy. Oczywistą zaletą materacy H1, czyli bardzo miękkich powierzchni jest to, że dostosowują się do ciała podczas snu, co zapewnia odpowiednią wygodę oraz komfort podczas snu. Osoby, które preferują spanie na boku, mogą odczuwać znacznie większą wygodę, ponieważ miękkie materace zapewniają dodatkowe wsparcie dla ramion i dolnej części pleców. Nie każdy wie o tym, że miękkie materace są cichsze niż twarde modele, co może być istotne dla osób, które mają lekki sen. Oczywiście, jak każda miękkość, materace H1 mają również wady. Jedną z nich jest to, że są podatne na odkształcenia, a zwłaszcza wtedy, kiedy śpią na nich osoby cięższe niż 60 kilogramów. Świetnym wyborem będzie materac SleepMed Hybrid Supreme Plus, czyli model sprężynowy, a dokładniej multipocket. Zbudowany jest z 7-strefowego wkładu kieszeniowego, warstwy pianki wysokoelastycznej z technologią Airforce, która dba o dobrą wentylację całego materaca. Dodatkowo można w tym modelu znaleźć warstwę pianki hybrydowej, która także posiada tę technologię zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Materace średnio miękkie – H2 – jest to doskonała opcja dla osób, które preferują spanie na miękkiej powierzchni, która jednak jest nieco twardsza niż H1, ale nadal nie należy do produktów o twardości H3. Jeśli ważysz między czterdzieści a osiemdziesiąt kilogramów, to właśnie materac H2 będzie dla Ciebie idealnym wyborem! Produkowane są przede wszystkim z różnych pianek zapewniających odpowiednią miękkość powierzchni, ale można u nas znaleźć także modele, które są wypełnione sprężynami kieszeniowymi. Oznacza to, że każda pojedyncza sprężyna umieszczona została w osobnej kieszeni, co sprawia, że całe ciało jest doskonale podtrzymywane przez całą noc. Jeśli chodzi o pianki, to wyróżnić należy tutaj piankę termoelastyczną, która doskonale dopasowuje się do sylwetki za pomocą ciepła ciała oraz piankę wysokoelastyczną, która charakteryzuje się dużą sprężystością.
  • Materace średnio twarde – H3 – ten rodzaj twardości materaca można zaliczyć do najbardziej popularnych, ponieważ odpowiada znacznej części klientów. Będzie najlepszym modelem dla osób, których waga ma co najmniej sześćdziesiąt kilogramów, ale nie przekracza stu kilogramów. Najczęściej można je spotkać w dwóch wariantach, jeśli chodzi o wypełnienie, a mianowicie materace piankowe oraz kieszeniowe. Aby uzyskać materac średnio twardy, należy do wypełnienia danego modelu użyć odpowiednich pianek, które pozwolą użytkownikowi uzyskać optymalny komfort. Jeśli chodzi o materace sprężynowe, to najczęściej stosuje się system kieszeniowy, który polega na umieszczeniu każdej pojedynczej sprężyny w osobnej komorze. Takie ułożenie sprawia, że ciało jest doskonale podtrzymywane w każdym miejscu przez całą noc. Bardzo dobrą propozycją materaca H3 jest SleepMed Natura Hybrid Plus, czyli materac naturalny oraz hybrydowy. Wyprodukowany został z warstwy pianki Visco Bio, pianki wysokoelastycznej HR BIO, pianki wysokoelastycznej Naturalis oraz wkładu kieszeniowego. Po bokach znajduje się pianka BIO PU. Całość sprawia, że jest to bardzo wygodna powierzchnia do odpoczynku.
  • Materace twarde – H4 – na rynku można kupić także materace twarde, które doskonale sprawdzą się w sypialniach osób, które ważą powyżej stu kilogramów. Modele te mają zazwyczaj w swoim wnętrzu różne połączenia samych pianek lub pianek ze sprężynami. Twarde materace świetnie podpierają kręgosłup, są wytrzymałe i tym samym mniej podatne na różne odkształcenia. Doskonałym przykładem jest materac SleepMed Hybrid Supreme Plus, czyli produkt sprężynowy, a dokładniej multipocket. W jego wnętrzu znaleźć można 7-strefowy wkład kieszeniowy, piankę wysokoelastyczną z technologią Airforce, warstwę pianki hybrydowej Hybrid HY Hard także z technologią pozwalającą na lepszą cyrkulację powietrza w materacu. Takie połączenie sprawia, że powierzchnia SleepMed Hybrid Supreme Plus jest wręcz doskonałym miejscem na odpoczynek dla osób uwielbiających spać na twardych powierzchniach.
  • Materace bardzo twarde – H5 – dla osób preferujących spanie na bardzo twardych powierzchniach doskonale sprawdzą się materac o oznaczeniu H5. Dedykowane są osobom, które ważą powyżej stu kilogramów, a ich budowa ciała jest masywna. Wyróżniają się one brakiem zapadania nawet pod dużym naciskiem oraz tym, że są dobrą podporą dla całego ciała. Bardzo twarde materace są niezwykle wytrzymałe i trwałe, co oznacza, że mogą Ci służyć przez wiele lat.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jakie można wyróżnić twardości materacy oraz dla kogo są one przeznaczone. Pamiętaj, aby kierować się tym kryterium przy wyborze swojego nowego materaca, ponieważ to między innymi od twardości zależy optymalność Twojego snu i odpoczynku.

Twardości materacy – jakie można wyróżnić?SleepMed Hybrid Supreme Plus, SleepMed Natura Hybrid Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.