Żeby materac dobrze nam służył, musi być odpowiednio często wymieniany. Zużyty bowiem traci swoje właściwości.
Dlaczego materace ulegają zużyciu?
Kiedy zmienić materac? Eksperci mówią, że wymiana materaca powinna następować co około 7 lat. W tym czasie właściwie każdy, standardowo użytkowany model zużywa się. Jest to związane z faktem, iż użytkownik leży na nim i oddziałuje na materac, tworząc wgłębienia, „ugniatając” strukturę wkładu. Zużycie materaca jest czymś zupełnie normalnym i kupując dany model trzeba liczyć się z tym, że przyjdzie moment, w którym będziemy musieli go wymienić. Zdarza się jednak, że w nowy materac musimy zaopatrzyć się znacznie szybciej niż w 7 lat po zakupie poprzedniego. Na to wpływ ma wiele czynników.
Po pierwsze, niektóre typy materacy są bardziej odporne na zużycie niż inne. Warto szukać na rynku modeli odwracalnych – zmiana strony, na której się śpi co jakiś czas, wydłuży życie materaca. Jeśli już posiadamy taki model, nie zaniechajmy odwracania go. Warto odwracać model nie tylko na drugą stronę, ale również o 180 stopni.
Inną kwestią jest nieodpowiedni do potrzeb i indywidualnych cech dobór materaca. Na przykład osoby o podwyższonej wadze powinny spać na twardszym modelu. Jeżeli wybiorą materac miększy, będzie on zużywał się szybciej, a co gorsza – nie da komfortu spania. Zarówno zużyty materac jak i ten źle dobrany mogą być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem. Nieprawidłowe podparcie sprawia, że śpimy w złej pozycji, rano budzimy się obolali, zmęczeni. Po czasie pojawiają się zwyrodnienia, pogłębiają się już istniejące wady postawy.
Kiedy należy wymienić materac?
Najprostszą odpowiedzią na pytanie kiedy wymieniamy materace jest – wtedy, gdy niewygodnie nam się śpi. Może być jednak tak, że rano obudzimy się niewypoczęci bez wyraźnej przyczyny. Nie skojarzymy swojego zmęczenia z nieodpowiednim podłożem, na jakim śpimy. Dlatego też dobrze wiedzieć, jakie są oznaki zużycia materaca.
Jeśli chodzi o modele sprężynowe, najczęściej problem stanowić będą wpijające się w ciało i hałasujące sprężyny. Będą one powodować odgniecenia. Nawet najmniejszy ruch użytkownika spowoduje nieprzyjemny dźwięk, który może także wybudzać ze snu. W efekcie rano obudzimy się obolali i niewyspani.
W przypadku materacy piankowych, sygnałem, że czas zmienić model, na którym śpimy będzie poczucie zapadania się w materac. Produkt przestanie nam dawać odpowiednie podparcie, które powinno być dopasowane do poszczególnych stref ciała. Brak tego podparcia sprawi, że kręgosłup i mięśnie nie będą w czasie snu odciążone, za czym idzie nieefektywny wypoczynek. W materacu piankowym dają się także wyczuć pod palcem grudki – są one sygnałem, że model się zużył.
W modelach hybrydowych, wykorzystujących zarówno pianki jak i sprężyny, zastosowanie mogą mieć wszystkie powyższe uwagi.
Są też estetyczne oznaki zużycia materaca, takie jak na przykład brzydki zapach, zawilgocenie, które nie dają się usunąć w procesie czyszczenia produktu. Spanie na takich materacu jest nie tylko nieprzyjemne, może także stanowić zagrożenie dla zdrowia. W zawilgoconym, źle wentylowanym wkładzie mogą rozwijać się drobnoustroje, roztocza.
Zmiana materaca ma także związek z wiekiem. Dziecko nie może spać na zbyt krótkim modelu, ponieważ zacznie przyjmować w czasie snu nienaturalne pozycje, które mogą skutkować wadami postawy, szczególnie niebezpiecznymi u młodych ludzi.
O czym pamiętać zmieniając materac?
Wybierając materac w Stargardzie warto zajrzeć do jednego z renomowanych salonów, które w swojej ofercie mają materace marek oferujących najwyższej klasy produkty, takich jak Hilding. Wygodnie i łatwo można także zamówić wybrany model przez internet. Sklepy online oferują doradztwo konsultantów, którzy pomogą nam dopasować model najlepiej odpowiadający naszym właściwościom.
Wymieniając zużyty materac na nowy warto mieć na uwadze cechy, jakie powinien posiadać idealnie dopasowany do naszych potrzeb produkt.
Przede wszystkim, jeśli śpimy sami, 70 cm to minimalna szerokość, jaką powinien mieć materac, w przypadku pary jest to odpowiednio 140 cm.
Kolejną kwestią jest odpowiednie podparcie. Zapewni je wkład z 7 strefami twardości – jak na przykład w modelu Hilding Pasodoble. Zastosowane w materacu włókno kokosowe zwiększa jego twardość, wykorzystane pianki dają ciału stabilne podparcie. Materac jest jednocześnie sprężysty, jak i dość twardy, dzięki czemu sprawdzi się także osobom o podwyższonej wadze ciała.
Wybierając konkretny model zwróćmy też uwagę na odpowiednią wentylację wkładu. Na przykład w materacu Melody zastosowano otwory, poprawiające cyrkulację powietrza. Dzięki temu we wkładzie nie gromadzi się wilgoć i nie powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Sen na tym modelu będzie wygodny, ale również higieniczny.
Wysokiej klasy modele sprzedawane są wraz z pokrowcami które pozwalają lepiej zadbać o higienę materaca, nadają się bowiem do prania, nawet w domowej pralce. Mają też właściwości antyalergiczne, co docenią nie tylko alergicy, ale też astmatycy czy osoby o delikatnej, wrażliwej skórze.
Zmiana materaca jest istotną zmianą w jakości naszego życia. Skutki spania na zużytym produkcie, oprócz powyżej wymienionych obejmują także rozdrażnienie, apatię, senność, zmiany nastrojów wywołane zaburzonym rytmem snu. Dlatego też, jeśli diagnozujemy pewne objawy, nie warto zwlekać.