Na zużytym materacu nie śpi się wygodnie. Może to być nawet przyczyną zwyrodnień kręgosłupa i wad postawy.

Kiedy materace się zużywają?

Zużycie materaca to zupełnie normalna kwestia, ma ono związek z normalnym użytkowaniem produktu. Jak mówią eksperci, każdy materac ma około 7 lat żywotności, po tym czasie konieczna jest wymiana na nowy produkt. Może jednak zdarzyć się tak, że nowy materac będzie potrzebny szybciej. Znacznie gwałtowniej zużywają się produkty gorszej jakości. Z tego względu opłaca się inwestować w wysokiej klasy modele od renomowanych producentów, takich jak Hilding. Materac może też zużyć się szybciej z powodu niedopasowania do potrzeb śpiącej na nim osoby. Jeśli produkt jest zbyt miękki w odniesieniu do wagi użytkownika, gwałtowniej będzie tracił swój kształt. Im większy ciężar śpiącej osoby, tym twardszy materac powinno się wybierać. Niedopasowanie może przejawiać się także e tym, że podłoże nie daje odpowiedniego podparcia, co w efekcie może stanowić przyczynę poważnych problemów z kręgosłupem i stawami.

W jaki sposób zużywa się materac? Pod wpływem nacisku na wkład powstają w nim wgłębienia, wgniecenia, które w końcu nie wrócą do pierwotnego kształtu. W przypadku materacy sprężynowych, następuje utrata elastyczności sprężyn. Materiał we wkładzie staje się zbity i nie daje już komfortu.

Żeby wydłużyć żywotność materaca warto co pół roku odwracać go co 180 stopni i na drugą stronę.

Kiedy warto zmienić materac?

Jak rozpoznać oznaki zużycia materaca? Ile zapłacimy za wymianę materaca na nowy w Stargardzie?Wymiana materaca „przed czasem” potrzebna jest wtedy, kiedy nie czujemy się na nim komfortowo. Budzimy się obolali, niewyspani mimo długiego snu, chronicznie zmęczeni. Przyczyną może być właśnie zużyty materac. Są pewne znaki, które daje nam produkt, pozwolą one zorientować się, że nie spełnia on już dłużej swojej funkcji.

Wymieniamy materace piankowe kiedy wkład zaczyna się zbijać, pod palcami powstają wyczuwalne grudki materiału wypełniającego. Co więcej, potęguje się odczucie zapadania w produkt, a im większe jest to zapadanie, tym mniejsze podparcie dla kręgosłupa i mięśni stanowi materac. W efekcie ciało nie może się zrelaksować w czasie snu, śpimy napięci i tacy też się budzimy, cierpią w ciągu dnia na dolegliwości bólowe. Na dłuższą metę może to skutkować wadami postawy. Kiedy zmienić materac sprężynowy? Warto to zrobić wtedy, gdy w starym modelu sprężyny zaczynają wydawać donośne dźwięki, które potrafią nas nawet wybudzić ze snu. Co więcej, mniej elastyczne sprężyny, zamiast dopasowywać się do kształtu ciała, zaczynają się w nie wbijać, co powoduje odgniecenia, ból i dyskomfort. W modelach hybrydowych mogą się pojawić wszystkie powyższe symptomy zwiastujące, że zmiana materaca będzie wkrótce konieczna.

Są też czynniki estetyczne, które pomogą nam stwierdzić, że czas zmienić materac na nowy model. Mowa tu na przykład o nieprzyjemnej woni, zabrudzeniach niemożliwych do usunięcia w zwykłym czyszczeniu czy też zawilgoceniu, którego nie da się osuszyć, a które powoduje, że we wkładzie materaca rozwijają się drobnoustroje, roztocza. Wilgotny, źle wentylowany wkład może wywołać złe skutki dla naszego zdrowia. Jeśli powyższe objawy dotyczą wyłącznie pokrowca można wymienić tylko ten element.

Wymiana materaca jest też konieczna w przypadku dzieci, które wyrosły ze starego modelu. Spanie na zbyt krótkim podłożu może skutkować wadami postawy, ponieważ dziecko będzie się nienaturalnie układać. W czasie snu nie jesteśmy w stanie kontrolować pozycji w jakiej się znajdujemy.

O czym musimy pamiętać zmieniając materac?

Kupując nowy materac w Stargardzie wybierzmy jeden z renomowanych salonów, który oferuje najlepsze na rynku marki. W obecnych czasach z łatwością kupimy także materac online, z dostawą i wniesieniem. Na stronach sklepów dostępne są czaty, można porozmawiać z konsultantem, poradzić się, zadać nurtujące nas pytania. Wybierajmy marki, które mają ugruntowaną pozycję i znane są z wysokiej jakości wykonania swoich produktów.

Warty uwagi jest na przykład materac Hilding Melody, dostępny już w cenie 1429 złotych. Ma on specjalne otwory, dzięki którym wkład jest zdecydowanie lepiej wentylowany, a w środku nie gromadzi się wilgoć. Docenią to astmatycy, alergicy, osoby o skórze atopowej, wrażliwej. W czasie zakupów pamiętajmy, że dobra wentylacja materaca jest jedną z najważniejszych kwestii. Dzięki niej, we wkładzie nie powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów, roztoczy.

Inną, istotną cechą jest odpowiednie podparcie, jakie materac daje kręgosłupowi i mięśniom. Model Hilding Pasodoble dostępny w cenie 1219 złotych ma aż 7 stref podparcia, dzięki którym produkt dopasowuje się do zróżnicowanych potrzeb różnych partii ciała. We wkładzie materaca znajdziemy włókno kokosowe – jest ono odpowiedzialne za zwiększenie twardości produktu, ale jednocześnie nie ujmuje mu elastyczności ani sprężystości. Jaka jest zasada działania materaca? Tam gdzie większy jest nacisk tam zwiększone zostaje podparcie, tak aby całkowicie odciążyć mięśnie i kręgosłup w czasie snu. Co więcej, materac ten odporny jest na odkształcenia.

Kupując materac pamiętajmy też o tym, aby wybrać odpowiednią szerokość – im szersze podłoże, tym większy komfort snu. Przyjmuje się, że dla jednej osoby powinno być to minimum 70 centymetrów, dla dwojga – przynajmniej 140 centymetrów.

Odpowiedni materac to inwestycja w zdrowie i komfort snu. A na tym nie warto oszczędzać.