Na współczesnym rynku znajdziemy liczne rodzaje roślin do uprawy w domu. Jedne wymagają uwagi i odpowiednich warunków, aby móc zakwitnąć, a inne sprawie w ogólnie nie wymagają naszej uwagi. Nie zmienia to faktu, że świecie wkomponują się w każdą aranżację! A jak należy dbać o rośliny doniczkowe? Oto najważniejsze porady!

Rośliny doniczkowe – czyli jakie rośliny sprawdzą się w domu?

Jedni nie wyobrażają sobie bez nich wnętrza, a inni uważają je za zbędny dodatek. Mowa tutaj o roślinach doniczkowych, które wbrew pozorom są ważnym elementem każdego domu. Wynika to z faktu, iż zwiększają one wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zdobią je, a także w zależności od gatunku – mogą korzystnie wpływać na jakość powietrza. A jakie rośliny do najpopularniejsze? Wśród nich znajdziemy:

  • monsterę – naturalny filtr powietrza, który wchłania benzen, amoniak i formaldehyd, tym samym poprawiając jakość powietrza,
  • paproć – gwarantują doskonałe nawilżenie i jonizowanie powietrza, przez co jest idealną propozycją do salonu czy domowego biura,
  • storczyk – bardzo efektowna roślina, która zachwyca swoimi kolorami i doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego aranżacji,
  • aloes – wykorzystywany do produkcji kosmetyków, gdyż ma pozytywny wpływ na naszą skórę,
  • filodendron – szybko rośnie i jest niewymagająca w uprawie rośliną, która świetnie wygląda w każdym salonie,
    wężownice, inaczej “język teściowej” – elegancka roślina, która pochłania toksyny zawarte w farbach i impregnatach.

Na czym polega dbanie o rośliny doniczkowe?

Nie każda roślina będzie rosła w danym pomieszczeniu. Właśnie dlatego warto w pierwszej kolejności zapoznać się z warunkami, jakie zapewnią poszczególnym gatunkom prawidłowy rozwój. W ten sposób będziemy w stanie odpowiednio zadbać o swoje rośliny doniczkowe. A o czym powinniśmy pamiętać? Do najważniejszych zasad zalicza się:

  • Monstera, storczyk i aloes, czyli jak dbać o rośliny doniczkoweświatło – każda roślina potrzebuje innego natężenia światła, a jeśli go otrzymuje jego wystarczającej ilości, to nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać,
  • woda – jest niezbędna do rozwoju każdej rośliny, a do podlewania najlepiej używać odstanej wody w temperaturze pokojowej,
  • nawóz – pozwoli on czerpać roślinie wszystkie najważniejsze składniki mineralne, przez co mogą się lepiej rozwijać,
  • czyszczenie – by roślina jak najdłużej cieszyła nasze oko, to warto regularnie czyścić jej liście z kurzu,
  • doniczki – najlepiej sprawdza się doniczki i zwężające się ku górze, stabilne oraz odpowiednio szerokie.

Każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że jej rodzaj oraz intensywność zależy od gatunku. W końcu jedne rośliny potrzebują mniej wody lub więcej światła. Sprawdźmy zatem, które idealnie sprawdza się w danym pomieszczeniu m.in. pod kątem dostępności do światła.

Jakie rośliny doniczkowe sprawdza się w sypialni?

Większość kwiatów domowych w ciągu dnia pobiera dwutlenek węgla, a oddaje do otoczenia tlen. Zjawisko to jest nam powszechnie znane, jednak czy wiemy, że w nocy prawie wszystkie rośliny, zamiast produkować tlen, zabiegają go? Wynika to z faktu, iż proces fotosyntezy zależy jest od dostępu do światła. Aby zapobiec pogorszeniu się jakości powietrza, a tym samym zmniejszenia efektywności wypoczynku, warto postawić na specjalne rośliny doniczkowe. Zalicza się do nich przede wszystkim areka, fikus czy aglaonema. Nie zapominajmy również o sansewierii, bluszczu czy skrzydłokwiat! To właśnie one oczyszczają powietrze, tym samym poprawiając jego jakość. Przekłada się to na zdrowy sen. A co jeszcze może wpłynąć na nasz sen? Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać w pozytywny oraz negatywny sposób. Aby móc zdrowo się wyspać, warto stosować się do zasad higieny snu. Jest to zbiór norm oraz zachowań korzystnie wpływających na sen. Wśród nich znajduje się odpowiednio skomponowane miejsce do spania. A z czego powinno składać się wygodne łóżko?

Po pierwsze – dobry stelaż

Dobry stelaż jest w stanie ochronić materac przed odkształceniami. Co więcej, wspomaga jego prawidłową wentylację, a także wydłuża żywotność podłoża do spania.

Po drugie – materac

Dobry materac https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200 to taki, który uwzględnia nasze osobiste preferencje. W ten sposób jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała, gwarantując wsparcie całej sylwetce.

Po trzecie – ergonomiczna poduszka

Większość z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku bez ergonomicznej poduszki. Ma ona ogromny wpływ na jakość naszego snu, gdyż gwarantuje właściwe wsparcie górnych partii ciała https://sleepinghouse.pl/artykul/wplyw-poduszki-na-jakosc-snu.

Po czwarte – ciepła kołdra

Kołdra w różnych wariantach jest dostępna na https://sleepinghouse.pl/. Odpowiednio dobrane do nas modele są w stanie zagwarantować nie tylko właściwy komfort termiczny, ale także przyjemnie otulają nasze ciało w czasie snu.

Po piąte – przyjemna w dotyku pościel

To właśnie pościel, czyli poszewki na poduszki i kołdrę mają przez całą noc kontakt z naszą skórą. Zadbajmy zatem, aby były wykonane z antyalergicznego materiału.

Wybór odpowiednich roślin jest niezwykle ważny – w końcu nie tylko oczyszczają powietrze i wzbogacają je w tlen, ale także są świetną dekoracją! Możemy je trzymać zarówno w salonie, jak i w łazience czy biurze. Nie zapominajmy także o ich korzystnym wpływie na jakość snu! Zatem nie ma co czekać – czas na uprawę roślin doniczkowych!