W dzisiejszych czasach podróżowanie samochodem jest coraz popularniejsze. Daje nam tak pożądaną niezależność – możemy wyjechać kiedy chcemy i nic nas nie ogranicza. Jednak planując długą trasę, warto wziąć pod uwagę kilka technicznych kwestii, które obejmują stan samochodu oraz jego odpowiednie wyposażenie. A o czym warto pamiętać?

Jakie elementy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

Przed długą podróżą należy sprawdzić stan techniczny samochodu. Jedne czynności możemy wykonać sami, a na inne należy umówić się do mechanika. Oto kilka kwestii, na które każdy z nas powinien zwrócić uwagę, a zalicza się do nich:

  • poziom płynów eksploatacyjnych,
  • układ hamulcowy,
  • zawieszenie i układ kierowniczy,
  • stan ogumienia i zbieżności kół,
  • stan wycieraczek, akumulatora oraz układu elektrycznego,
  • kontrola żarówek i światła,
  • czyszczenie układu klimatyzacji i wymiana filtrów kabinowych.

Co warto zabrać ze sobą w długą podróż samochodem?

Jak przygotować samochód do długiej podróżySamo przygotowanie samochodu to nie wszystko – należy także uwzględnić odpowiednie jego wyposażeniu. Obejmuje to kilka wręcz niezbędnych elementów, o których z pewnością powinien wiedzieć każdy.

Po pierwsze – apteczna

Ważnym elementem wyposażenia samochodu jest apteczka. Powinny znajdować się w niej m.in. środki opatrunkowe, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, a także preparaty do odkażania skóry rąk.

Po drugie – fotelik dla dziecka

Podróżując z małym dzieckiem, nie zapominajmy o obowiązku posadzenia go w foteliku. Powinny być one adekwatne do ich wagi oraz wzrostu. Aktualne przepisy mówią o tym, że jedynie dziecko, które przekroczyło 150 cm wzrostu, może przestać w nim podróżować.

Po trzecie – obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu

W Polsce każdy samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, który powinien być umieszczony w takim miejscu, aby zawsze był pod ręką. Uwzględnia się tutaj także gaśnice, która powinna posiadać aktualną gwarancję terminu ważności wraz z legalizacją.

Po czwarte – zestaw naprawczy

Zestaw naprawczy wraz z lewarkiem to podstawowy zestaw umożliwiający nam nie tylko dobre naprawy we własnym zakresie, ale także wymianę koła. W ten sposób unikniemy m.in. lawety oraz związanych z nią kosztów!

Po piąte – materac nawierzchniowy

Być może nie jest to najważniejszy element, jednak wiele osób uwaga go za istotny element wyposażenia Materac nawierzchniowy, taki jak Hilding Tenor pozwoli nam zaoszczędzić czas i zrezygnować z hotelu. Możemy go umieścić na rozłożone siedzenia, znacząco podnosząc komfort wypoczynku. Inne modele są także dostępne na https://hilding.pl/.

Co może nam się przydać w samochodzie podczas dalekiej podróży?

Można wyróżnić także kilka elementów, które warto zabrać ze sobą w podróż. Są to akcesoria ułatwiające przewóz bagażu lub znacząco podnoszące komfort jazdy podczas wielogodzinnych tras. Oto przykład pięciu z nich!

Bagażnik rowerowy

Wielu z nas w czasie wakacyjnego wyjazdu planuje jazdę na rowerze. Najlepszą opcją jest wówczas zabranie własnego roweru. Tylko, jak go przetransportować? Pomóc w tym mogą specjalne bagażniki rowerowe w formie uchwytu na dach lub montowane na haku z tyłu.

Bagażnik dachowy i boks

Jedni zmieszczą się w małej walizce, a inni muszą ze sobą zabrać takich pięć. Niestety, nie każdy bagażnik może to pomieścić. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą pojemny boks montowany do bagażnika dachowego.

Aktualna nawigacja

Obecnie bardzo łatwo się zgubić, gdyż większość map papierowych jest nieaktualnych z uwagi na budowę nowych dróg i objazdów. Zadbajmy zatem o aktualizację map we wbudowanym systemie nawigacji lub w telefonie, aby uniknąć wszelkich niespodzianek.

Rolety szyb

Długa podróż samochodem wiąże się z przemieszczaniem się zarówno w nocy, jak i w dzień. Niestety, zwłaszcza latem, słońce może nieprzyjemnie wdzierać się do wnętrza. Właśnie dlatego warto zainwestować w rolety szyb, które je ograniczają.

Ubezpieczenie

Nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać w czasie podróży. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zawczasu pomyśleć o wszelkich polisach ubezpieczeniowych czy assistance. Wówczas nie musimy się o nic martwić, bo jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony!

Podróżowanie samochodem jest zdecydowanie wygodne – w końcu możemy zatrzymać się kiedy tylko chcemy. Pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio przygotować samochód na długie trasy. Z pewnością zawarte w tym artykule informacje Ci w tym pomogą!