Jeździectwo to przepiękny sport, który umożliwia zarówno pracę nad kondycją fizyczną, jak i czerpanie przyjemności z kontaktu ze zwierzętami oraz ze sportowej rywalizacji. Jak poszczególne dyscypliny jeździeckie wpływają na zdrowie kręgosłupa? Czy istnieją skuteczne sposoby na dbanie o plecy w stajni?
Ruch to zdrowie! Czy warto uprawiać jeździectwo?
Jeździectwo to piękny sport, który ma wielu miłośników. Istnieje wiele dyscyplin, których specyfika znacznie się między sobą różni – a to sprawia, że każdy znajdzie dla siebie aktywność w towarzystwie koni dopasowaną do własnych preferencji. Warto jednak mieć świadomość, że jeździectwo należy do drogich sportów, wymagających dużego zaangażowania czasowego i finansowego. Dodatkowo kwalifikuje się je do dyscyplin ekstremalnych, związanych z dość wysokim ryzykiem wystąpienia kontuzji. Istnieje jednak wiele zasad i środków bezpieczeństwa, a stosowanie się do nich to niezawodny sposób na cieszenie się towarzystwem konia bez bólu i nadmiernego ryzyka.
Jakie dyscypliny jeździeckie są najbardziej ryzykowne dla kręgosłupa?
Do najbardziej ryzykownych dyscyplin należą zdecydowanie skoki przez przeszkody i WKKW. Skoki wiążą się bowiem z dużymi obciążeniami – zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Zwierzak jest najbardziej narażony na uszkodzenia przednich ścięgien, gdyż to na nich opiera się cały ciężar podczas lądowania. Z kolei jeźdźcy trenujący te dyscypliny amortyzują wstrząsy głównie kolanami i odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Są to najbardziej narażone na kontuzje części ciała, które wymagają szczególnej dbałości.
Dbałość o kręgosłup na treningach
Przed każdym treningiem warto wykonać rozgrzewkę. Tak jak rozprężenie konia ma duży wpływ na zdrowie jego układu ruchu, tak zmobilizowanie poszczególnych części ciała wpływa na bezpieczeństwo zdrowotne jeźdźca. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które powinny przywiązywać szczególną wagę do nieustannego dbania o plecy – dzięki temu zmniejszy się ryzyko wywołania wad postawy. Najmłodsi jeźdźcy powinni też spać na wygodnych materacach – jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki materac dziecięcy wybrać, przeczytaj tekst https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materace-dzieciece. Adepci jeździectwa powinni do 16 roku życia jeździć w specjalnych kamizelkach ochronnych. Przepisy Polskiego Związku Jeździeckiego nakazują stosowanie ich na każdych zawodach jeździeckich – zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich i międzynarodowych.
Jeździectwo sportowe, a rekreacyjne
Często zadawanym pytaniem jest to, jaka forma jeździectwa wiąże się z większymi przeciążeniami kręgosłupa – sportowa, czy rekreacyjna. Choć mogłoby się wydawać, że to rekreacyjne wizyty w stajni będą bezpieczniejsze, z reguły jest odwrotnie! Z czego to wynika?
- Dosiad – sportowcy podczas codziennych treningów pracują nad dosiadem. Prawidłowa postawa i podążanie za koniem przy zastosowaniu odpowiednich mięśni umożliwiają uniknąć napięć mięśniowych, które z czasem mogą przekształcić się w sztywność i ból pleców. Podczas jazd rekreacyjnych instruktorzy rzadko zwracają uwagę na szczegóły, a dosiad pozostaje niedopracowany i nieprawidłowy.
- Dopasowanie sprzętu – dopasowanie sprzętu wpływa nie tylko na samopoczucie konia podczas jazdy, ale również jeźdźca. Osoby startujące w zawodach korzystają z siodeł dobrych marek, które często są szyte na zamówienie i dobrze kontrolowane. Z reguły mają też dostęp do amortyzujących podkładek i strzemion, które absorbują wstrząsy. Choć w stajniach rekreacyjnych świadomość dotycząca tego, jak ważne jest dopasowane siodło, nieustannie się zwiększa – nadal w wielu szkółkach wykorzystywane są kilkunastoletnie, ciężkie i niewygodne elementy ekwipunku.
- Kondycja konia – konie sportowe są utrzymywane w dobrej kondycji. Właściciele dbają o ich dietę, rozbudowę mięśni i regularnie konsultują ich stan z weterynarzem, kowalem i fizjoterapeutą. Właśnie dlatego zwierzęta te ruszają się poprawnie i z reguły nie zmagają się z nadmiernymi napięciami. Tym samym, jeździec może z większą łatwością osiągnąć zrównoważony i rozluźniony dosiad, który nie wywoła sztywności w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Z kolei konie rekreacyjne rzadko mogą cieszyć się tak dobrą kondycją. Z reguły ruszają się w nieprawidłowy sposób, a ich muskulatura jest nieregularna. Jeździec musi wtedy swoim ciałem rekompensować brak równowagi konia, co prowadzi do częstego bólu pleców.
Plecy poza placem treningowym – jak o nie zadbać?
O zdrowe plecy trzeba dbać nie tylko na placu treningowym, ale również poza nim. Pierwsza kwestia dotyczy odpowiednich warunków w sypialni, które można sobie zapewnić z pomocą sklepu internetowego https://abcsnu.pl/. W końcu w łóżku spędzamy aż 8 godzin w ciągu doby! Jeźdźcy powinni wybierać materace wysokiej jakości, idealnie dopasowane do ich wagi – np. takie, jak te dostępne pod linkiem https://abcsnu.pl/36-materace-90×200. Na szczególną uwagę zasługuje podparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Dodatkowo wskazane jest trenowanie uzupełniających aktywności, takich jak pływanie, czy joga. Wzmacnianie mięśni głębokich może pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie kręgosłupa, ale również poprawić dosiad i podnieść komfort podczas treningów – zarówno jeźdźca, jak i konia.
Zdrowie konia i jeźdźca – kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?
Właściciele koni dbają o wszelkie aspekty zdrowia swoich zwierząt. Często jednak bagatelizują swój własny stan zdrowia. Zdecydowanie niesłusznie! Ciało jest narażone na wiele obciążeń podczas jazdy konnej. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości warto się udać do fizjoterapeuty. Specjalista będzie w stanie podpowiedzieć, jakie mięśnie warto wzmocnić, aby poprawić komfort i jakość jazdy. Dodatkowo systematyczne korzystanie z terapii manualnej może na bieżąco uwalniać pojawiające się napięcia i zapobiegać powstawaniu poważniejszych problemów. Jest to szczególnie ważne dla osób jeżdżących codziennie, na kilku koniach.
Jeździectwo to piękny i pasjonujący sport, który dla wielu osób staje się ważnym hobby na całe życie. Stanowi jednak pewne zagrożenie dla zdrowia pleców – w szczególności jeśli podczas treningów brakuje pracy nad prawidłowym dosiadem. Warto zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię i wprowadzić dodatkowe ćwiczenia wzmacniające oraz regularne masaże.