Nie ma uniwersalnej kołdry, która będzie doskonale sprawdzała się u wszystkich osób. Powodem tego jest to, że każdy z nas ma różne preferencje uzależnione od wielu czynników współtowarzyszących. Dobór odpowiedniej kołdry to ważna kwestia, ponieważ to ona każdej nocy nas otula, sprawiając, że jest nam wystarczająco ciepło. Jak więc wybrać idealną kołdrę dla siebie?

Zastanów się, czego potrzebujesz

Na wybór kołdry wpływa wiele elementów. Każdy z nas śpi w różnych pozycjach. Niektórzy uwielbiają dużo ciepła w trakcie snu, inni preferują chłodne noce jedynie w towarzystwie koca. Możliwości jest wiele, dlatego tak istotne jest, abyś przemyślał, czego oczekujesz od swojej kołdry. Jeśli nie lubisz mieć zbyt dużo rzeczy i wyznajesz zasady minimalizmu, kołdra DUO będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Składa się z dwóch kołder połączonych jednym splotem. Jedna strona przeznaczona jest na zimowe noce – dzięki wypełnieniu będzie Cię ogrzewała. Natomiast druga strona sprawdzi się idealnie latem, chłodząc Twoje Ciało. Innym, równie dobrym wyborem może okazać się kołdra całoroczna.

Zwróć uwagę na wypełnienie

Wsady w kołdrze są kolejnym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na decyzję zakupową. Istnieją dwa typy wypełnienia: syntetyczne oraz naturalne. To pierwsze składa się z silikonowanego włókna poliestrowego, które zapewnia:

  • niską cenę;
  • właściwości antyalergiczne;
  • wytrzymałość;
  • sprężystość i miękkość;
  • możliwość prania oraz suszenia w wysokich temperaturach;
  • izolację termiczną.

Jaką kołdrę wybrać, aby zadbać o zdrowie podczas snu?Kołdry z wypełnieniem naturalnym składają się z puchu lub pierza. Charakteryzują je następujące korzyści:

  • swobodny przepływ powietrza;
  • wchłanianie nadmiaru wilgoci;
  • wysoka wytrzymałość i niska podatność na zniszczenia;
  • właściwości termo-izolujące.

Kołdry z naturalnym wsadem są zdecydowanie droższe od syntetycznych, ale ich wyższa cena zdecydowanie idzie w parze z jakością. Kołdry z pierzem lub puchem często posiadają certyfikaty poświadczające ich antyalergiczne właściwości. Decydując się na wybór odpowiedniej kołdry, powinniśmy skoncentrować się na naszych potrzebach oraz osobistych preferencjach.

Pozostałe tekstylia

Kupując nową kołdrę, warto pomyśleć także o wymianie pozostałych tkanin w naszej sypialni. Przede wszystkim warto skupić się na prześcieradle. Jeśli posiadasz duże łóżko w rozmiarze king size, możesz zdecydować się na prześcieradło bawełniane 200×200, które w całości przykryje materac i będzie wyjątkowo miękkie. Pomyśl także o pościeli. Ze względu na mnogość kolorów i wzorów, wybór poszewek może być długotrwałym procesem. Pamiętaj jednak o tym, aby inwestować w oddychające materiały, takie jak bawełna lub len. Decyduj się także na wzory, które nieco urozmaicą Twoje wnętrze, sprawiając, że odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.

Materac

Doradzając wybór odpowiedniej kołdry nie można przejść obojętnie obok materaca. To przecież najważniejszy element każdej sypialni. Bez niego nawet najlepsza kołdra nie sprawi, że Twój sen będzie głęboki a wypoczynek komfortowy. Aby każda noc upłynęła pod znakiem błogiego snu, uważnie przyjrzyj się swojemu obecnemu materacowi. Jeśli odczuwasz nawet najmniejszy dyskomfort, który nie pozwala Ci w pełni się zrelaksować, może to oznaczać, że materac nie jest odpowiednio dobrany do potrzeb i kształtu Twojego ciała. Jeśli chcesz wypoczywać efektywnie, rozważ wizytę w najbliższym salonie materaców w celu przetestowania różnych modeli.