Coraz częściej sięgamy po ciekawe, oryginalne style. W urządzeniu wnętrz nie zależy nam tylko na tym, by było funkcjonalnie – równie ważna jest wartość estetyczna i wystrój. Świetną opcją jest styl art deco, dzięki którym niezwykle interesująco i elegancko stworzymy każde pomieszczenie. Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?

Kiedy pojawił się styl art deco?

Styl art deco pochodzi z lat 20 XX wieku. W Polsce przypadł na tzw. dwudziestolecie międzywojenne. Z tamtych lat pochodzi wiele przedmiotów i dekoracji w stylu art-deco. Tę technikę możemy zauważyć nie tylko w wystroju wnętrz, ale i sztuce. 

Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?Na czym polega styl art deco?

Styl art-deco to próba połączenia luksusu i funkcjonalności. Styl ten uważa, że nawet najprostsze elementy można zaaranżować w niepowtarzalny i ciekawy sposób. Nie chodzi tu o przesadę czy przepych, ale o podkreśleniu luksusu i wykwintności naszego wnętrza. Możemy tu spotkać nietypowe połączenia, efektowne dekoracje, wykorzystanie dzieł sztuki czy rzeźb. 

Niezbędne elementy

Aspekty, które koniecznie trzeba uwzględnić przy stylu art deco, to geometryczne formy, naturalne, wysokiej jakości materiały i tkaniny, dobre oświetlenie, niepowtarzalne ozdoby i eleganckie połączenia kolorów. 

Nie może tu zabraknąć również inspiracji przeszłością, głównie latami 20 XX wieku, z których ten styl się wywodzi. Mile widziane będą wszelkie antyki, staromodne meble czy drobiazgi w stylu vintage. To daje nam okazję na wykorzystanie posiadanych już przedmiotów. 

Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?

Pomieszczenia w stylu art deco mają za zadanie zrobić wrażenie na tych, którzy je odwiedzają. Wrażenie luksusu i elegancji możemy osiągnąć za pomocą różnych elementów. 

W kuchni inspirowanej stylem art deco postawmy na masywne, drewniane blaty, które posiadają złote lub srebrne zdobienia. Kolory ścian czy mebli mogą być stonowane i neutralne, ale warto zadbać o zachwycające drobiazgi, jak na przykład estetyczne serwetki czy sztućce. Możemy też w widocznym miejscu ustawić eleganckie, szklane kieliszki do wina, które posłużą jako ozdoba. 

Salon to reprezentatywne pomieszczenie w całym domu. To tam zapraszamy gości i spędzamy wspólnie czas. Należy dopilnować, aby to wnętrze było pełne smaku. Świetnie sprawdzi się wykonana z dobrego materiału sofa lub szklany stolik kawowy. Nie zapomnijmy o ciekawiej lampie, która zapewni nam światło podczas długich wieczorów, ale i sprawdzi się jako niepowtarzalna dekoracja. 

Nie można zaprzeczyć, że nasza sypialnia powinna być przede wszystkim komfortowa. W stylu art deco to również możliwe! Możemy zdecydować się na efektowne, masywne łóżko, które będzie pełniło funkcję najważniejszego elementu w całym pomieszczeniu. Tutaj koniecznie postawmy na dobrej jakości materiały – pościel z satyny lub bawełny, miękkie, wełniane koce bądź piankowe poduszki. 

Zwróćmy uwagę też na materac, który jest podstawą komfortowego i zdrowego snu. W tym wypadku również postawmy na wysokiej jakości produkt. Na pewno nie pożałujemy – solidny, dobrze dopasowany materac pozwoli nam wyspać się każdej nocy, a do tego zminimalizuje ból kręgosłupa czy karku. Nie zapominajmy o dopasowanym prześcieradle – na materac 200×200, zaopatrzmy się w prześcieradło 200×200. Konieczna będzie też kołdra o odpowiednim rozmiarze tak jak przykładowo kołdra 135×200

Styl art deco może wydawać się wymagający, ale jeśli się postaramy, z łatwością przeniesiemy go do własnego wnętrza. Efekt na pewno okaże się niepowtarzalny – styl art deco sprawi, że nasze pomieszczenie wyda się luksusowe i szykowne.