Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo. Aby tak się stało, należy odpowiednio ją urządzić. Trzeba pamiętać o tym szczególnie w przypadku takiego rozwiązania jak sypialnia na poddaszu – jak zaaranżować to miejsce, by dobrze nam się w nim żyło? Poznaj odpowiedź!

Dlaczego należy szczególnie zadbać o wystrój sypialni?

Nie ma wątpliwości, że remont i zmiana wystroju domu to prawdziwe wyzwanie. Wymaga od nas dużego skupienia i uwagi, ponieważ często musimy pamiętać o różnych drobiazgach i aspektach. Może się zdarzyć, że gdy od nowa zmieniamy cały dom, przy którymś z rzędu pomieszczeniu nie mamy tyle energii, co wcześniej. Na skutek tego możemy iść na łatwiznę bądź rezygnować z ciekawych pomysłów. Mając to na uwadze, nie zapominajmy o tym, że najlepiej będzie zacząć od urządzania wystroju sypialni, ponieważ jest ona najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu. Wybierając elementy i dodatki, musimy kierować się takimi kryteriami jak wygoda oraz komfort – jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie sypialnia jest miejscem, w którym mamy za zadanie się zrelaksować. Odpoczywamy tam, spędzamy czas i, co najważniejsze, śpimy. Nic dziwnego, że ta przestrzeń powinna zostać urządzona zgodnie z naszymi potrzebami oraz preferencjami. Musimy czuć się tam bezpiecznie i swobodnie. To niezbędne do tego, abyśmy mogli w pełni się zrelaksować. Konieczne będzie ponadto zrezygnowanie z rzeczy, które mogłyby przeszkodzić w naszym wypoczynku, jak na przykład bardzo intensywne kolory na ścianach czy zbyt duża ilość dodatków. Warto uświadomić sobie, że do sypialni zdecydowanie bardziej nadają się jasne barwy i brak przepychu, ponieważ wtedy łatwiej jest nam się odprężyć.

O czym pamiętać w przypadku sypialni na poddaszu?

Jak urządzić sypialnię na poddaszuMimo że na początku sypialnia na poddaszu może wydawać się ciekawym pomysłem, miejmy na uwadze, że ta opcja rządzi się swoimi prawami. Może wymagać od nas większego dostosowania się niż występuje to w przypadku sypialni o standardowych rozmiarach. Po pierwsze, pokój na poddaszu to zazwyczaj znacząco ograniczona przestrzeń, która dodatkowo idzie w parze ze znajdującym się na jednej ze ścian skosem, który uniemożliwia nam niektóre zadania. Sypialnie na poddaszu mogą jednak się od siebie różnić – niektóre z nich będą przestronniejsze, inne mniejsze z wyraźnie niższym sufitem. Często pomieszczenie na poddaszu idzie w parze z balkonem, którego również należy wziąć pod uwagę w przypadku aranżacji wnętrz. Widzimy więc, że w przypadku takiej sypialni warto wcześniej przemyśleć kilka spraw. Absolutną podstawą będzie sporządzenie planu, który umożliwi nam zwizualizowanie sobie tego, jak ma wyglądać nasze wymarzone pomieszczenie. Przygotowując plan, będziemy musieli dokładnie zmierzyć nasze pomieszczenie i meble, które planujemy do niego wstawić – to pomoże uniknąć nam pomyłki, na przykład gdy dany element okaże się zbyt wysoki w porównaniu ze skosem na ścianie. W zdecydowanie większej ilości przypadków będziemy musieli postawić na niższe i mniejsze meble – to zastosowanie odnosi się również do łóżka, które nie powinno być zbyt wysokie, zwłaszcza jeśli znajduje się ono przy ścianie. Niestety, lecz wizje kontynentalnych modeli w rozmiarze king-size będziemy zmuszeni zostawić za sobą.

W takim pokoju musimy również uważać na to, jak wykorzystujemy przestrzeń. Często jest ona tam ograniczona. Z tego względu warto zastanowić się, jak mądrze możemy wykorzystać dane nam miejsce. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie szuflad pod łóżkiem, w których zmieścimy wiele naszych przedmiotów. Oprócz tego dobrze postawić na takie meble, które nie tylko będą się dobrze funkcjonować, ale będą też funkcjonalne – na przykład, zamiast osobno wstawić komodę i stojące lustro, możemy zainwestować w szafę z przesuwanymi lustrzanymi drzwiami. Luster zdecydowanie nie powinno u nas zabraknąć – odpowiadają bowiem one za optyczne powiększenie pomieszczenia.

Rola oświetlenia

Ci, którzy nigdy wcześniej nie mieszkali na poddaszu, mogą nie zdawać sobie sprawy, że zazwyczaj nie można tam liczyć na zbyt dużo naturalnego światła. Zamontowane okna dachowe zwyczajowo nie są za dużych rozmiarów, dlatego też nie są w stanie rozświetlić całej przestrzeni. To właśnie dlatego w przypadku sypialni na poddaszu musimy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Możemy to zrobić za pomocą odpowiedniego doboru kolorów – wszelkie jasne, delikatne barwy okażą się strzałem w dziesiątkę, za to ciemne, ponure kolory najlepiej omijajmy szerokim łukiem. Dopilnujmy też tego, aby mieć dodatkowe źródła światła, jak na przykład lampka nocna. Oświetlenie może być również naprawdę wspaniałą ozdobą, na pewno więc nie pożałujemy wstawienia dodatkowych lamp do naszego pokoju.

Jaki styl do sypialni na poddaszu?

Aby wszystkie elementy łączyły się we wspólną całość, należy uprzednio wybrać jeden, charakterystyczny styl aranżacyjny, którym będziemy się kierować podczas wyboru mebli i dodatków. Analizując kwestie związane z pomieszczeniem na poddaszu, możemy dojść do wniosku, że niektóre style będą szczególnie pasować do tej opcji, inne zaś niekoniecznie. Ze względu na rolę, jaką odgrywa tam oświetlenie, powinniśmy poważnie zastanowić się nad stylem minimalistyczny, który charakteryzuje się nie tylko harmonią i brakiem przepychu, ale także łagodnymi, delikatnymi połączeniami barw. W sypialniach na poddaszu często występują drewniane belki stropowe, które są łatwo widoczne. Możemy z nich zrobić ciekawy punkt, jeśli postawimy na styl rustykalny, w którym drewniane elementy są niezwykle popularne.

Czego nie może zabraknąć w naszej sypialni?

Nie można się kłócić z tym, że takie pomieszczenie jak sypialnia nigdy nie będzie pełne bez solidnego materaca. Nie zapominajmy o tym fakcie – nawet jeśli mierzymy się z małą przestrzenią, musimy pamiętać o tym, że korzystanie z mniejszej sofy nigdy nie zapewni nam tyle komfortu, ile mógłby nam dać prawidłowo dobrany materac (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200). Nawet jeśli nasza sypialnia na poddaszu nie jest zbyt duża, dopilnujmy, aby zagwarantować naszemu ciału wygodną i zdrową powierzchnię snu.

Sypialnia na poddaszu może być urokliwym i funkcjonalnym miejscem, jeśli będziemy wiedzieć, jak prawidłowo ją urządzić. Koniecznie powinniśmy wykorzystać przestrzeń jak najlepiej i postawić na sprytne rozwiązania, dzięki którym niezwykle łatwo będzie nam się tam funkcjonowało.

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów