Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stopy są częścią ciała, która jest szczególnie narażona na problemy zdrowotne. Odpowiadają za utrzymanie równowagi, a także utrzymują ciężar ciała. Co więcej, stanowią pierwsze miejsce kontaktu z podłogą. Nic zatem dziwnego, że wyróżnia się tak wiele poważnych chorób stóp. W końcu są narażone na otarcia, rany, pęcherze i urazy. Zatem, co warto wiedzieć o najczęściej występujących chorobach stóp? I po czym można je rozpoznać?

Grzybica stóp

Stanowi najczęstszą chorobę stóp, która pojawia się w naszym społeczeństwie. Jej bezpośrednią przyczyną są dermatofity, czyli grzyby zasiedlające zrogowaciałe i martwe warstwy skory. Ich szybkiemu rozwojowi sprzyja przede wszystkim ciepło, wilgoć oraz uszkodzona skóra. Grzybicę poznamy główne po grudkach i pęcherzykach na bocznych powierzchniach palców, pieczeniem, swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Samo leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej, gdyż zaawansowana faza choroby jest ciężka do wyleczenia. Stosujemy tutaj przede wszystkim miejscowe oraz doustne leki przeciwgrzybicze.

Haluksy

Haluksy znane są także jako paluch koślawy i stanowią zwyrodnienie stawu śródstopno-paliczkowego. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Objawia się przede wszystkim bólem, którego źródłem jest stan zapalny w obrębie zdeformowanego stawu. Haluksy mogą być dziecinne, a na ich powstanie dodatkowo wpływa noszenie butów o wąskich noskach i na wysokim obcasie. Chorobie tej sprzyja także otyłość i długotrwałe stanie. Jeśli chodzi o leczenie, to obejmuje ono przede wszystkim dobranie odpowiedniego obuwia, stosowanie wkładek czy aparatów korygujących. W skrajnych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

Odciski

Najczęstsze choroby stóp - jak je rozpoznać i leczyć?Bez dwóch zdań odciski są jednym z częstszych problemów w obrębie stóp. Jest on związany z tzw. hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem naskórka. Przyczyną tego jest powtarzające się tarcie oraz nacisk. Same odciski stanowią ograniczone, zrogowaciałe zmiany z niewielkim rdzeniem lub rogowym korzeniem. Mogą być one niebezpieczne u osób zmagających się z cukrzycą lub mających problemy z krążeniem. Warto zatem jak najszybciej podjąć leczenie, które opiera się na stosowaniu dostępnych w aptekach maści i płynów. Oprócz tego świetnie sprawdzą się plastry na odciski, roztwory do moczenia stóp, oraz preparaty zapobiegające poceniu się stóp. Nie zapominajmy również o miękkich, wygodnych i oddychających butach. W skrajnych przypadkach, jeśli zmiany będa zaawansowane, to wskazane jest leczenie operacyjne wykonane przez lekarza.

Palce młotkowate

Jest to deformacja palców, w przypadku której palce są zakrzywione w dół i przypominają małe młoteczki. Sam problem jest o tyle poważny, iż sprzyja tworzeniu oraz rozwijaniu się haluksów. Oprócz widocznych deformacji charakterystycznym objawem jest ból podczas chodzenia lub rozciągania stopy. Przyczyną tego jest zbyt ciasne lub niewłaściwe dopasowane obuwie. Warto również zaznaczyć, że najczęściej występują u osób, które niewłaściwe stawiają stopę na ziemi lub za bardzo przenoszą ciężar ciała na przednią część stopy. Tego typu schorzenie leczy się operacyjnie, natomiast objawy można łagodzić poprzez odpowiednio dopasowane buty, a także specjalne wkładki prostujące.

Ostroga piętowa

Choroba ta polega na zwyrodnieniu okolicy guza kości pięty, a objawia się powstaniem w tym miejscu narośli kostnej. Wówczas chorzy najczęściej skarżą się na ból pięty – zarówno podczas przeciążenia stopy, jak i w czasie odpoczynku. Ostrodze piętowej dodatkowo towarzyszy stan zapalny, który rozcięgna podeszwowego. Za przyczynę uznaje się tutaj stałe drażnienie kości piętowej, co może wynikać z długotrwałej pracy stojącej, obuwiu na wysokim obcasie, otyłości czy intensywnej aktywności, która obciąża stopy. Złą informacją jest to, że leczenie ostrogi piętowej nie jest łatwe. W tym celu stosuje się masaże, specjalne wkładki ortopedyczne, a następnie leczenie przeciwzapalne i chirurgiczne, gdy rehabilitacja z lekami nic nie dają.

Dna moczanowa

Dna moczanowa to zapalenie stawów wywołane przez odkładanie się kryształków moczanu sodu. Pierwszym objawem tej choroby jest zwykle zapalenie stawu podstawy palucha, rzadziej natomiast atak dotyka stawów stóp, kolan, barków, palców rąk czy pozostałych stawów. Dodatkowo pojawia się tutaj obrzęk, zaczerwienienie stawów oraz trudności w poruszaniu nim. Chorzy dodatkowo zmagają się z gorączką i złym samopoczuciem . W leczeniu stosuje się m.in. kolchicynę, glikokortykosteroidy oraz leki moczopędne. Pamiętajmy również o przyjmowaniu leków przeciwzapalnych przed snem, gdyż pomoże to w złagodzeniu bólu w ciągu nocy. Stawiając na komfortowe warunki do wypoczynku w postaci wygodnego łóżka, które jest wyposażone w materac do spania, możemy dodatkowo wspomóc regenerację swojego ciała.

Płaskostopie

Mówiąc o chorobach stóp, zdecydowanie nie można pominąć płaskostopia, które wielu z nas potocznie nazywa platfusem. Jak sama nazwa mówi, jest to schorzenie polegające na obniżeniu się sklepienia stóp, co w rezultacie powoduje pełne przyleganie podeszwy do podłoża. Jest to nieprawidłowość fizjologiczna, która wynika z nadwagi, niewłaściwe dobranego obuwia, stojącej pracy na twardym podłożu, nadmiernego obciążania stopy czy też osłabienia siły mięśniowej stopy. Samo leczenie przebiega wielotorowo i na ogół opiera się na różnorodnych ćwiczeniach stóp. Najbardziej popularne jest chodzenie boso po nierównych powierzchniach. Oprócz tego stosuje się wkładki ortopedyczne oraz odpowiednie obuwie.

W wielu sytuacjach jesteśmy w stanie zapobiec rozwijaniu się chorobom stóp oraz uniknąć żmudnego leczenia. Pamiętajmy zatem, aby codziennie myć sto wodą z łagodnym mydłem, osuszyć je i nawilżać. Regularnie usuwajmy martwy naskórek, a także dbajmy o paznokcie. Oprócz tego nie można zapomnieć o odpowiednim obuwiu!

Przeczytaj także: Jaki materac ortopedyczny zasługuje na szczególną uwagę?