Jak się okazuje, twardość jest bardzo istotnym parametrem podczas doboru podłoża do snu – materac nie może być ani za miękki, ani za twardy! Jak dopasować właściwą twardość? Gdzie kupić najlepszy materac? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań!

Czym jest twardość materaca?

Sen zajmuje nam ok. 1/3 życia, dlatego bardzo istotne jest to, na czym sypiamy. Kiedy planujesz zakup materaca, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów: rodzaj wypełnienia, rozmiar oraz twardość. Typ wkładu jest najczęściej zależny od naszych upodobań lub potrzeb związanych ze zdrowiem, rozmiar powinien odpowiadać wymiarom ram łóżka lub – jeśli dopiero kupujesz łóżko – własnym preferencjom. Natomiast twardość podłoża do snu powinna być dopasowana nie tylko do tego, na jakim materacu zazwyczaj lubisz sypiać, lecz przede wszystkim konkretnie do ciężaru ciała użytkownika.

Twardość materaca oznacza ni mniej, ni więcej tyle, ile ciężaru dany materac jest w stanie właściwie podeprzeć. Im twardsze podłoże do snu, tym cięższy użytkownik powinien z niego korzystać. I odwrotnie – im materac jest bardziej miękki, tym bardziej nadaje się dla lżejszych osób.

We wrocławskich sklepach z wyposażeniem domu znajdziesz materace o różnym poziomie twardości, różnych wypełnieniach, w różnych rozmiarach. Jednak znacznie większy wybór czeka na Ciebie w internecie. Na stronach producentów oraz w e-sklepach z materacami nie tylko odnajdziesz podłoże do snu o idealnym stopniu twardości, ale też znacznie łatwiej możesz porównać różne modele. Nie tracisz czasu i pieniędzy w związku z wizytami w sklepie, uzyskasz wszystkie informacje jak na tacy – a w okresie pandemii unikanie dużych zbiorowisk ludzi jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Twardość materaca – jaki stopień twardości wybrać? Gdzie kupić dobry materac w Stargardzie?Twardości materacy producenci zwykli określać symbolem „H” od angielskiego słowa hardness. Do tego dodawana jest cyfra – im ona wyższa, tym twardsze jest podłoże do snu. Pomimo iż skala taka jest stosowana na gruncie międzynarodowym, należy pamiętać, że skala twardości materaca może być różna; nie jest ona odgórnie narzucona, każdy producent może stosować własną.

Najczęściej spotykana jest skala od 1 do 4, a więc określana jest twardość materaca H1, H2, H3 lub H4. Niektórzy producenci posługują się skalami o szerszym zakresie, np. do H5. W każdym przypadku jednak im wyższa cyfra, tym materac jest twardszy!

Warto także pamiętać, że nie liczy się jedynie tak określony parametr twardości. Na rynku pojawiają się materace ukształtowane w określoną liczbę stref twardości (czasami zwanych również strefami komfortu). Wszystkie podłoża do snu produkcji Hilding posiadają aż 7 takich stref. Oznacza to, że materac dostosowuje podparcie do konkretnych części ciała – znacznie mocniejsze w strategicznych punktach sylwetki, zaś lżejsze w miejscach, które potrzebują bardziej miękkiego komfortu. Równocześnie zastosowanie takiego rozwiązania zmniejsza ryzyko odkształcania się materaca w tych strefach, w których następuje większy nacisk, a to oznacza dłuższą żywotność produktu.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Jak dobrać twardość materaca? Nie dla każdego jest to proste zadanie, zwłaszcza gdy jesteśmy przyzwyczajeni do swojego starego podłoża do snu – nowe może nam się wydawać po prostu zbyt twarde lub zbyt miękkie. Na szczęście nie musisz polegać jedynie na swoich odczuciach, bo w doborze właściwej twardości materaca pomoże poniższa tabela.

Twardość materaca – tabela:

Twardość materaca – jaki stopień twardości wybrać? Gdzie kupić dobry materac w Stargardzie?

Jaka twardość materaca będzie więc odpowiednia dla Ciebie? Jak łatwo zauważyć, należy ją dostosować do własnej masy ciała. I tak, w przypadku osób o wadze niższej niż 60 kg (w tym dzieci) najlepszą opcją są materace o twardości H1, w przedziale 60-80 kg materac H2, ważącym pomiędzy 80 a 100 kg – H3, natomiast dla tych o wadze powyżej 100 kg optymalnym wyborem jest materac H4. Nie zawsze jest to jednak oczywiste – jeśli Twoja waga waha się pomiędzy dwoma przedziałami, dobór ten może okazać się niełatwy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest… równoczesne wybranie dwóch twardości materaca!

W ofercie Hilding znajdziesz co najmniej kilka opcji podłoży do snu o różnej twardości, w zależności od strony materaca. Dla tych, którzy zastanawiają się pomiędzy wyborem twardości H2 a H3 (a są to najpopularniejsze twardości, często zwane także uniwersalnymi), polecane są modele Rock & Roll lub Conga, zbudowane z dwóch rodzajów pianek wysokoelastycznych. Dla tych, którzy wahają się pomiędzy twardościami H3 a H4 dobrym wyborem będzie model Modern – wkład z jednej strony wykończony jest pianką wysokoelastyczną, z drugiej zaś twardszą pianką hybrydową. Żeby zmienić twardość podłoża, wystarczy… obrócić materac!

Inną opcją regulacji twardości materacy jest dokupienie do materaca bazowego toppera, czyli materaca nawierzchniowego. Z pomocą takiej nakładki jesteś w stanie zwiększyć lub zmniejszyć twardość, a tym samym poprawić komfort użytkowania. W ofercie Hilding znajdziesz materace nawierzchniowe, które dają także dodatkowe korzyści; przykładowo model Bass nie tylko doda Twojemu materacowi twardości, ale i właściwości antyalergicznych, zaś model Tenor ma także właściwości chłodzące – co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy przez nadmiar ciepła masz problemy z uzyskaniem wysokiej jakości snu.