Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa bardzo dużo różnorodnych czynników. Jednym z nich jest sen. Właśnie z tego względu tak ważne jest wyposażenie sypialni, które będzie sprzyjało optymalnemu wzrostowi i rozwojowi ciała malucha. Dobrze wyspane dzieci, które mają łóżeczko lub łóżko z wygodnym materacem, są w mniejszym stopniu narażone na powstanie wad kręgosłupa. Dlaczego sen ma takie znaczenie i jak umeblować sypialnię malucha?

Wzrost dziecka – prawidłowy rozwój kręgosłupa

Podstawą funkcjonowania i czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na rozwój całego ciała, jest sen. Ułożenie malucha na materacu wpływa na pozycji jego głowy, kręgosłupa i kończyn. Plecy noworodka przypominają kształtem literę “C”. Dopiero z upływem czasu się kształtuje i prostuje. Poszczególne części formują się w następującej kolejności: lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Wskazuje się, że koniec rozwoju kręgosłupa przypada na 18 miesiąc życia. To właśnie wtedy maluch potrafi już samodzielnie chodzić. W wielu sytuacjach przyczyną wad postawy, które są diagnozowane w późniejszych latach życia, jest właśnie spanie na niedobrym materacu. Szukając idealnego modelu, który sprawdzi się w sypialni dziecka, warto wybrać egzemplarz z asortymentu renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl.

Wyposażenie sypialni malucha - zadbaj o zdrowy rozwój swojego dziecka!Kiedy wymienić łóżeczko na łóżko?

Nie istnieje jeden uniwersalny moment, idealny na zmianę łóżeczka na łóżko. Należy brać pod uwagę indywidualne cechy dziecka, jego wzrost i wagę, a także predyspozycje psychiczne. Jest to milowy krok w rozwoju malucha – warto przeprowadzić proces zmiany z rozwagą. Najważniejsze jest to, aby zmiana łóżeczka na łóżko nastąpiła w okresie, w którym maluch czuje się bezpiecznie i jest gotowy na kolejny etap życia. Dobrym pomysłem będzie kupienie nowej, atrakcyjnej pościeli i zabawek, które przekonają pociechę do chętnego spania w nowym łóżku.

Sen dziecka, a sen osoby dorosłej

Dzieci spędzają w łóżku zdecydowanie więcej czasu niż osoby dorosłe. Dlatego mimo niewielkiej wagi mogą szybciej doprowadzić do odkształcenia się materaca. Maluchy śpią nawet od 15 do 18 godzin w ciągu doby! Sugeruje to, że dziecko przez ponad połowę dnia przebywa w łóżku. Nie należy bagatelizować tej kwestii. Rodzice często decydują się na wybór łóżeczka lub łóżka po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie. I o tyle, o ile stelaż można z powodzeniem wykorzystywać kilkukrotnie, to materac powinien być kupowany nowy, dla każdego dziecka.

Materac dla dziecka – co wziąć pod uwagę?

Zakup materaca dla dziecka może okazać się sporym wyzwaniem. W asortymencie sklepów można znaleźć bardzo różne modele, m.in. https://abcsnu.pl/15-materace-dzieciece. Co warto przemyśleć przed udaniem się na zakupy? Jakie są najważniejsze cechy idealnego materaca dla pociechy?

  • Twardość – to jeden z najważniejszych, kluczowych czynników. Powinien być dopasowany do potrzeb dziecka w danym wieku. Z reguły zaleca się wybieranie średnio-twardych egzemplarzy, które są jednocześnie elastyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, koniecznie odwiedź stronę https://materace-twarde.pl/.
  • Wypełnienie – na rynku dostępne są przede wszystkim materace z wypełnieniem piankowym, sprężynowym i hybrydowym. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup egzemplarza z pianki termoelastycznej – bardzo szybko będzie w stanie dopasować się do aktualnej pozycji dziecka.
  • Cyrkulacja powietrza – wkład materaca musi umożliwiać nieustanny przepływ powietrza. Dzięki niemu znacznie łatwiejsze będzie utrzymanie higieny w łóżku, a dziecko będzie miało zagwarantowany optymalny komfort termiczny i związany z brakiem gromadzenia się wilgoci.
  • Pokrycie – całe pokrycie powinno być uszyte z materiałów, które będą w pełni bezpieczne dla wrażliwej, dziecięcej skóry. Warto zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty poszczególnych produktów, które potwierdzą ich jakość.
  • Zamek – kupując materac dla dziecka, koniecznie należy wziąć pod uwagę to, aby miał zamek, dzięki któremu będzie można łatwo ściągnąć pokrowiec i wrzucić go do pralki.

Materac dla nastolatka – najważniejsze cechy

Materace młodzieżowe powinny spełniać bardzo podobne wymagania, jak te dedykowane najmłodszym dzieciom. Warto wziąć pod uwagę to, że nastolatki szybko rosną. Konieczność wymiany materaca na większy model lub egzemplarz o innej twardości może okazać się bardzo częsta. Aby nie nadwyrężać domowego budżetu, można rozważyć zakup materaca dwustronnego, który z każdej strony dysponuje odmiennym stopniem twardości.

Co powinno znaleźć się w sypialni każdego malucha?

Warto pamiętać o tym, że dobrze wyposażona sypialnia dziecięca to nie tylko wygodne łóżko i materac. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim bezpieczna podłoga, najlepiej przykryta dywanem. Młodsze dzieci będą potrzebowały miejsca do przechowywania zabawek, a starsze biurka, przy którym będą mogły rysować czy w późniejszym czasie odrabiać lekcje. Warto umieścić w pokoju dodatki z ulubionymi postaciami z bajek pociechy, a także zadbać o ciepłe światło.

Wyposażenie sypialni dziecięcej to wyzwanie dla wielu rodziców. Dostosowanie całego wyposażenia do potrzeb malucha to kwestia, która wymaga rozwagi i podejmowania sensownych decyzji. Warto mieć świadomość ewentualnych skutków, które mogą wynikać z nieprawidłowego doboru akcesoriów sypialnianych. Aby dziecko mogło się w wieku nastoletnim i dorosłym cieszyć zdrowym kręgosłupem – należy wybrać wysokiej jakości materac już do łóżeczka niemowlęcego.

Przeczytaj także: