Kiedy przyglądamy się zachowaniu zwierząt, szczególnie tak bliskich nam, jak konie, nieuniknione staje się porównywanie ich z naszymi własnymi doświadczeniami. Jednym z aspektów, które przykuwają naszą uwagę, jest odpoczynek — czas, który spędzamy na relaksie i regeneracji. Choć zarówno konie, jak i ludzie potrzebują odpoczynku, istnieją istotne różnice w tym, jak odbieramy i praktykujemy tę ważną czynność. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom w sposobie odpoczynku koni i ludzi.
Czas wolny
Dla ludzi czas wolny równoznaczny jest z momentem, w którym nie musimy wykonywać pracy czy innych zadań i możemy skupić się jedynie na sobie — swoich przyjemnościach i hobby. Wielu z nas przeznacza ten czas na spotkania z przyjaciółmi i rodziną, podczas gdy inni wolą zaszyć się w zacisznym miejscu i spędzić, choć kilka godzin tylko z samym sobą. Ludzki czas wolny często obejmuje proste czynności relaksujące, takie jak oglądanie telewizji czy czytanie książki. W czasie wolnym podejmujemy się także sportu, czyli między innymi jazdy konnej. Możemy postawić także na zupełnie luźny czas wolny, który przeleżymy, leniuchując na kanapie.
Czas wolny u koni ma nieco inny charakter. Te majestatyczne stworzenia są przede wszystkim zwierzętami stadnymi, a ich instynkt i potrzeby różnią się od naszych. W naturalnym środowisku konie odpoczywają, stojąc z opuszczonymi głowami czy śpiąc na stojąco, co jest dla nas czymś niezwykłym. W swoim wolnym czasie koń może odpoczywać godzinami na pastwisku, ciesząc się świeżą trawą i podskubywaną roślinnością. Przebywanie na padoku to także dobra okazja na nieskrępowany galop czy skoki wykonywane dla zabawy. Jak już wspomnieliśmy, konie są zwierzętami stadnymi, dlatego w czasie wolnym chętnie podejmują interakcje zgodne z hierarchią stada, pasąc się obok siebie czy wspólnie bawiąc. Więcej o zachowaniach koni przeczytać możecie na https://cheval.pl/.
Sen
Ludzie potrzebują około ośmiu godzin snu każdego dnia, by zachować zdrowie, dobre samopoczucie i pełną efektywność działań. Oczywiście, ta wartość jest indywidualna i uzależniona od osobistych czynników, takich jak wiek czy styl życia. Podczas snu ludzie regenerują swoje siły fizyczne i psychiczne. Nasze mózgi dokonują konsolidacji wspomnień i utrwalają nowe doświadczenia, w trakcie gdy ciała naprawiają uszkodzone tkanki czy budują masę mięśniową wytworzoną poprzez ruch i treningi. Każdej nocy człowiek przechodzi także przez kilka powtarzających się cykli snu z fazami REM i NREM. By wygodnie się wyspać, człowiek musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Optymalną temperaturą dla naszego wypoczynku jest pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza. Do komfortowego wypoczynku potrzebujemy także ciszy oraz ciemności. Kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia jest również wyposażenie sypialni. Powinniśmy sypiać na optymalnie dobranym materacu, który zapewni nam stabilizację kręgosłupa oraz amortyzację ruchu (można znaleźć go np. tutaj: https://hilding.pl/kategoria/materace/). Do pełnego relaksu potrzebna jest nam także poduszka podtrzymująca kark oraz kołdra z przyjemnym poziomem ciepłoty, najlepiej dobranym do pory roku.
Sen u koni wygląda zdecydowanie inaczej. Ponieważ przez wieki konie żyły w dziczy, musząc unikać czyhających na nie drapieżników, ich instynkt podpowiada im pozycje snu umożliwiające szybką ucieczkę. Sypiają więc w pozycji stojącej z zablokowanymi kolanami, dzięki czemu nie tracą równowagi. Podczas takiego stojącego snu konie mogą przenosić ciężar ciała na różne kończyny czy rozluźniać mięśnie, zapewniając każdej nodze czas potrzebny na regenerację i wypoczynek. Co ciekawe, konie również mogą wypoczywać w pozycji leżącej. Kładą się wtedy na brzuchu lub boku, utrzymując wciąż zgięte nogi. Dzięki temu mogą możliwie szybko wstać z pozycji leżącej, aby zareagować na zagrożenie lub sytuację wymagającą ucieczki. Warto zaznaczyć, że koński sen jest dość lekki i choć tak jak ludzki jest przetykany fazami REM I NREM, to te pierwsze są znacznie krótsze niż u nas. Jeśli chodzi o przestrzeń snu dla konia, powinna być ona przede wszystkim wystarczająco duża, by zapewnić mu komfort wypoczynku niezależnie od pozycji. Dobrze, by ich boksy czy zagrody były wyścielone świeżym sianem, które będzie stanowić miękką warstwę amortyzującą pod kopytami.
Wypoczynek po treningu
Czym różni się wypoczynek po treningu u koni i ludzi? Kiedy my kończymy lekcję jazdy i zsiadamy z końskiego grzbietu, potrzebujemy wykonać szereg czynności, które pozwolą nam odpowiednio wypocząć i jak najszybciej wrócić na ujeżdżalnię. Po pierwsze, musimy uzupełnić utracone podczas treningu płyny. Powinniśmy więc sięgnąć po butelkę wody i wypić co najmniej tyle, ile straciliśmy w trakcie treningu. Dobrą praktyką jest także wykonanie serii ćwiczeń rozciągających mięśnie. Dzięki nim nasze ciało delikatnie rozprostuje się po treningu, a zakresy ruchowe się powiększą. Do sesji rozciągania możemy dołączyć także regenerujący masaż czy rollowanie ciała specjalnymi piłeczkami i walcami. Wreszcie, by zregenerować ciało po treningu, musimy zapewnić mu kilka dni przerwy. Skupmy się na długim śnie (koniecznie w odpowiednich warunkach i na dobrze dobranym materacu, który znaleźć można np. tu: https://sleepinghouse.pl/12-materace), podczas którego będą odbudowywać się nasze mięśnie. Dzięki temu po kilku dniach znów będziemy mogli ćwiczyć pełni sił i gotowi na nowy progres.
Koń również potrzebuje odpowiedniej regeneracji po treningu. Nie możemy zapominać o tym, że to, co jest dla nas przyjemnym hobby, dla konia jest niejako pracą. Warto pamiętać także o tym, że koń, podobnie jak człowiek, potrzebuje nawet kilku dni na zregenerowanie się po aktywności fizycznej! Jeśli nie zapewnimy koniowi odpowiedniego czasu na odpoczynek i będziemy wciąż go eksploatować, odbije się to na naszych wspólnych wynikach, ponieważ zwierze nie będzie miało sił na dokładne i precyzyjne wykonywanie komend i współpracę z jeźdźcem. Pamiętajmy więc, by godziny na ujeżdżalni równoważyć czasem wolnym na koński relaks, a część intensywnych treningów wymieniać na spacery przez lasy i łąki czy pracę z koniem ziemi. Koń po treningu podobnie jak my musi uzupełnić utraconą wodę, a także zjeść pełnowartościowy posiłek. Dzięki temu zyska siły do potreningowej regeneracji. Odpowiednikiem naszych ćwiczeń rozciągających czy rollowania dla koni może być fizjoterapia, masaż czy nawet wizytą na końskim solarium! Pamiętajmy więc o tym, by zapewniać naszym końskim towarzyszom odpowiednie warunki do wypoczynku i dbać o ich zdrowie tak, jak dbamy o nasze.
Materiał partnera sleepinghouse.pl