Rodzicielstwo to niewątpliwie duże wyzwanie, które może wpływać na nasze samopoczucie, a przede wszystkim na pewność siebie. Dlaczego? Gdyż często towarzyszą mu pewne wątpliwości oraz poczucie winy. Zastanawiamy się, czy to, co robimy dla dziecka, jest odpowiednie. Czy właściwie je wychowujemy? Czy nasze działania mogą być źle odebrane przez nasz pociechę? Czy jesteśmy złymi rodzicami? Nierzadko tego typu pytania rodzą się w naszej głowie. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele mitów na temat rodzicielstwa, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, a które mogą właśnie przekonywać nas do tego, iż nie jesteśmy najlepszym przykładem dla naszych dzieci.

Własne potrzeby

Rodzice, zwłaszcza ci, którzy dopiero co powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, często obwiniają się za to, iż kierują się własnymi potrzebami, a nie potrzebami malucha. Powinniśmy jednak pamiętać, że nadal jesteśmy ludźmi, którzy potrzebują odpoczynku, snu, jedzenia i innych podstawowych elementów, które gwarantują zdrowe i stabilnie emocjonalnie życie. Nikt nie powiedział, że opieka nad dzieckiem to proste zadanie, więc tym bardziej nie ma nic dziwnego w tym, iż myślimy o własnych potrzebach. Nie czyni to nas jednak złymi rodzicami. To całkowicie naturalna rzecz, że nawet w większości wypadków wolelibyśmy obejrzeć w spokoju ulubiony film niż zajmować się maluchem. Ma na to wpływ zmęczenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Brak czasu na zabawę z dzieckiem

Te rzeczy nie sprawiają, że jesteś złym rodzicemWspółczesne życie jest pełne zobowiązań, a wielu rodziców musi znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym, a nawet innymi obowiązkami. W tym wszystkim należałoby jeszcze znaleźć czas dla swoich dzieci, które oczekują od rodziców tego, aby się z nimi bawili. Bądźmy jednak szczerzy, w wielu przypadkach zabawa z dzieckiem potrafi być bardziej wyczerpująca niż regenerująca. Dlatego też nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na wspólną rozrywkę czy rozmowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś złym rodzicem, który nie chce poświęcać czasu dziecku, ponieważ odczuwa zmęczenie. Najważniejsze jest to, że robisz, co w Twojej mocy, aby chociaż chwilę pobawić się ze swoją pociechą. Nie obwiniaj się też złym samopoczuciem dziecka, które nieustannie wymaga uwagi. Z pewnością poświęcasz mu dużo czasu, a dziecko po prostu nie rozumie, jak bardzo dorosłe życie jest obarczone obowiązkami i odpowiedzialnością.

Nieidealna sytuacja finansowa

Wychowanie dziecka wiąże się nie tylko z dużym wysiłkiem, ale też ze znacznie większymi wydatkami. Koniec końców nowy członek w rodzinie oznacza większe zakupy spożywcze, a także dodatkowe wyposażenie domu. Dziecko wymaga także odpowiedniego ubioru, a z racji, że szybko rośnie, tak naprawdę co sezon rodzice muszą nabyć nowe ubranka. Z teoretycznego punktu widzenia posiadanie dzieci wiąże się więc z koniecznością dysponowania większymi zasobami finansowymi. Co więcej, w obecnych czasach rodzice często rozpieszczają swoje pociechy, zapewniając im dodatkowe atrakcje czy kupując najnowsze gadżety i zabawki. Nie każdego jednak jest stać na tego typu rozwiązania, a gorsza sytuacja finansowa znów nie świadczy o tym, że jesteś złym rodzicem. Najważniejsze jest to, że dziecko otrzymuje wsparcie, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne nie równoważą się z prawdziwą wartością rodzicielstwa.

Odczucie zmęczenia

Każdy z nas ma prawo odczuć zmęczenie, gdy cały dzień byliśmy pochłonięci opieką nad dzieckiem. Kilkukrotne karmienie, zmienianie pieluszki, wspólne zabawy, a do tego znoszenie płaczu, krzyków i zajmowanie się obowiązkami domowymi stanowi prawdziwie wyczerpujące połączenie. Dobry rodzic to nie taki, który nie odczuwa zmęczenia. Dobry i pełen miłości rodzic to taki, który poświęca czas dziecku mimo własnego zmęczenia. To całkowicie naturalne, że czujemy się wyczerpani i tym samym marzymy o tym, aby położyć się spać bez konieczności myślenia o potrzebach dziecka.

Jeśli jednak chodzi o zdrowy sen, zdecydowanie warto wyposażyć się w wygodny materac i inne akcesoria sypialniane dostępne na sleepmed.pl. Są to produkty, które zapewniają prawdziwie regenerujący wypoczynek po całodziennej opiece nad dzieckiem. Możesz je nabyć między innymi w sklepach stacjonarnych w Stargard.

Brak cierpliwości

Przy wychowaniu dziecka nie musimy posiadać anielskiej cierpliwości, jednakże zdecydowanie ułatwia ona rodzicielstwo. Nierzadko bowiem musimy znosić wybryki swoich pociech, radzić sobie z ich płaczem, choć nie wiemy, w jaki sposób im pomóc. W takich właśnie sytuacjach puszczają nam nerwy, tracimy cierpliwość i sami reagujemy płaczem lub krzykiem. Nie jest to oznaka bezsilności i tego, że jesteśmy złymi rodzicami. Brak cierpliwości najczęściej spowodowany jest przebodźcowaniem związanym z opieką nad dzieckiem, a jednocześnie własnym zmęczeniem i koniecznością wypełnienia innych obowiązków. Ponadto nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co nasze dziecko zrobi, a tym samym nie potrafimy inaczej zareagować na tak problematyczne sytuacje.

Odmienne metody wychowawcze

Jako rodzice często zwracamy uwagę na metody wychowawcze innych osób lub to właśnie osoby trzecie zwracają nam uwagę, że nasze działania są nieodpowiednie w wychowywaniu dziecka. Nie oznacza to jednak, iż mają one rację. Każdy rodzic posiada swoje unikalne podejście do wychowania i kieruje się własnymi wartościami, które nie muszą odpowiadać innym ludziom. Ważne jest to, aby być autentycznym i stosować metody pasujące do naszych indywidualnych przekonań. Naturalną rzeczą jest też to, że wraz z upływem czasu metody wychowawcze się zmieniają i nie stosujemy już tych samych rozwiązań, których stosowali na nas nasi rodzice.

Niewątpliwie istnieje wiele fałszywych przekonań na temat tego, co sprawia, że jesteśmy dobrymi rodzicami. Jednak kluczem do zdrowego rodzicielstwa jest przede wszystkim akceptacja siebie, nauka na własnych błędach i otwarty dialog z dziećmi. Pamiętajmy też, że każda rodzina jest inna, i nie ma jednoznacznych reguł, które definiują, co oznacza być doskonałym rodzicem.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo czyścić materac?