Rozmowa z osobą starszą nie zawsze przychodzi nam łatwo. Wynika to nie tylko z trudnych pytań zadawanych przez seniorów, ale przede wszystkim z braku umiejętności racjonalnego myślenia, który może pojawić się w starszym wieku. Dlatego też starsze pokolenie bywa natrętne w pewnych kwestiach i stawia nie do końca odpowiednie komentarze, które mogą nam sprawiać przykrość. Jak zatem rozmawiać z osobami starszymi i dać im do zrozumienia, że niektóre poruszane tematy są dla nas niewygodne?

Rozmawiać trzeba

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że brak rozmowy nie jest żadnym rozwiązaniem. Werbalna komunikacja z drugim człowiekiem zawsze jest istotna i stanowi podstawę wartościowej relacji. Nie inaczej jest z osobami starszymi. Choć rozmowa z nimi może być dla nas naprawdę ciężka i kosztować nas wiele cierpliwości, to jednak ważne jest to, aby po prostu rozmawiać. Seniorzy nierzadko czują się samotni, odsunięci na bok, oddaleni od swoich bliskich i zaniedbani. Brakuje im kogoś, kto by ich wysłuchał i poparł ich stanowisko. Dla nas jest to jednak trudne, ponieważ praktycznie w ogóle nie zgadzamy się z tym, co mają do powiedzenia starsi ludzie. Musimy jednak zrozumieć, że nawet jeśli nie podzielamy opinii starszej osoby, to potrzebuje ona rozmowy. Poza tym zawsze możemy delikatnie zachęcać ją do własnych przekonań.

Szacunek i uważność

Jak rozmawiać z osobami starszymi?Trudno zaprzeczyć, że seniorom często brakuje szacunku do swoich rozmówców. Ponadto wielu z nich uważa, iż to właśnie osoby młodsze nie są wychowane i odzywają się z brakiem jakiegokolwiek poszanowania. W rzeczywistości jednak okazuje się, że to osoby starsze nie wykazują respektu i nierzadko są niemiłe nie tylko dla swoich rozmówców, ale też przykładowo dla obsługi w sklepie. Mimo wszystko w rozmowie z nimi powinniśmy wykazywać się szacunkiem, otwartością i uważnością. Dlaczego? Aby dać im do zrozumienia, że jest to jedyna droga do udanej komunikacji. Seniorzy powinni mieć tę świadomość, iż szacunek nie oznacza zgody na ich własne przekonania i zachowania, a oznacza uprzejmość, grzeczność i uważność względem drugiej strony niezależenie od opinii. Tym właśnie należy się kierować w czasie rozmowy z osobą starszą.

Cierpliwość i zrozumienie

Przed rozmową z osobą starszą często musimy się uzbroić w anielską cierpliwość, której może nam zabraknąć, jeśli nie potrafimy się zrozumieć z drugą stroną. Musimy pamiętać, że seniorzy nierzadko zmagają się z niedosłuchem, a poza tym zazwyczaj trudno im w efektywny sposób przekazać to, co chcą powiedzieć. Dlatego też naszym zadaniem jest zapewnienie im czasu, aby mogli zastanowić się nad doborem słów. W takim przypadku powinniśmy też kierować się zrozumieniem – osobom starszym znacznie ciężej jest formułować myśli i odpowiedzi. Nie pospieszajmy ich i uważnie wysłuchujmy tego, co chcą przekazać i starajmy się zrozumieć ich punkt widzenia. Cierpliwość niestety może być też szczególnie przydatna w sytuacjach, w których seniorzy pozwalają sobie na nieodpowiednie, wręcz niegrzeczne komentarze lub wypowiadają informacje całkowicie niezgodne z prawdą. Wtenczas starajmy się zachować spokój, nie wybuchajmy gniewem i dajmy im do zrozumienia, że nie mają oni racji, a takie uwagi mogą nas krzywdzić.

Unikajmy generalizacji

Należy jednak pamiętać, że starzenie się społeczeństwa nie oznacza, iż wszyscy starsi ludzie są podobni. Unikajmy generalizacji i stereotypów, gdyż może okazać się, że nasz rozmówca jest zupełnie inny, niż początkowo zakładaliśmy. Każda osoba, nawet starsza, ma jednak swoją własną osobowość i odmienne doświadczenia życiowe, które ukształtowały jej aktualny charakter. Jeśli już na starcie założymy, że dany senior będzie wścibski i nie będzie okazywał nam szacunku, możemy go głęboko zranić. W rzeczywistości istnieje naprawdę wiele sympatycznych starszych ludzi, z którymi przyjemnie się rozmawia, a którzy potrzebują po prostu wysłuchania.

Nie bagatelizujmy problemów seniora

Problemy osób starszych często wydają nam się błahe. Pamiętajmy jednak, że to, co nam może nie sprawiałoby kłopotu, może sprawiać go komuś innemu. Każdy z nas ma inne zmartwienia i pod żadnym pozorem nie powinniśmy im umniejszać. W rozmowie z osobą starszą niestety często bagatelizujemy jej problemy, a nawet w ogóle unikamy poruszania tematów związanych z tymi problemami. Dlatego też seniorzy czują się samotni i niezrozumiani, ponieważ my sami nie chcemy ich nawet wysłuchać. Okażmy więc swoją gotowość do pomocy. Rozwiązanie problemów osób starszych może być naprawdę proste i na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zaoferujemy swoje wsparcie i dostępność.

Seniorzy nie powinni też zapominać o zdrowym śnie, który jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim warto wyposażyć się w wygodny materac dostępny pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl. Wiele doskonałych modeli materacy można też znaleźć w sklepach w Stargardzie.

Wykazanie zainteresowania

Osoby starsze lubią rozmawiać o swoich wnukach, nowinkach z życia czy o tym, co stało się w ich ulubionym serialu. Tego typu tematy mogą być dla nas nudne i monotonne, ale jeśli wykażemy nimi zainteresowanie, z pewnością sprawimy przyjemność seniorom. Sami zresztą oczekujemy, że nasz rozmówca będzie zainteresowany tym, co chcemy mu przekazać. Zadbajmy zatem o to, aby osoba starsza nie czuła się odrzucona – ona też ma prawo powiedzieć o tym, co ją interesuje i co leży jej na sercu. Słuchanie drugiej strony i wykazanie zainteresowania to kluczowe elementy efektywnej komunikacji. Osoba starsza też dzięki temu będzie miała do nas zupełnie inne podejście i bardziej będzie się liczyła z naszym zdaniem.

Komunikacja z osobą starszą nierzadko wymaga od nas znacznie więcej zaangażowania. Warto jednak zadbać o zachowanie powyższych elementów, aby rozmowa z seniorem mogła być skuteczna i przyjemna dla obu stron. Ważne jest to, aby traktować osoby starsze z szacunkiem i empatią, nawet jeśli sami czujemy się zaniedbani. Jeśli dobrze nimi pokierujemy, z czasem rozmowa stanie się naprawdę jakościowa.