Nadmiar kalorii to coś, z czym wiele osób próbuje walczyć. Liczymy to, ile jeszcze możemy zjeść, odmawiamy sobie wielu produktów… Warto wiedzieć, że aby pozbyć się zbędnych kalorii, możemy postawić na aktywność fizyczna, która pomoże nam zadbać o smukłą sylwetkę. Jakie ćwiczenia na spalanie kalorii będą najlepsze? 

Czym są kalorie? 

Kalorie to zagadnienie, które często wykorzystywane jest w dietetyce. Według definicji mowa tu o ilości ciepła, jaka jest potrzebna do podniesienia jednego kilograma wody o jeden stopień Celsjusza. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w przypadku diety mamy na myśli kilokalorie, czyli dobrze nam znanych kcal. Kalorie są jednostką energii, dzięki której możemy określić jej ilość w spożywanych przez nas produktach. Energia ta jest nam potrzebna, aby dobrze funkcjonować. To właśnie dzięki kaloriom możemy wykonywać zarówno najprostsze, jak i najtrudniejsze czynności.

Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty, powinniśmy zadbać nie tylko o dostarczenie kalorii, które zadbają jedynie o podaż energii, ale i o składniki odżywcze, które budulcem naszej skóry czy kości, a do tego odpowiadają za prawidłową pracę wielu narządów.

To, ile kalorii potrzebujemy, określa podstawowa przemiana materii. Można ją łatwo określić, jednak dla każdego człowieka może się trochę różnić, ponieważ wpływ na nią mają liczne czynniki. Będzie to między innymi:

  • płeć,
  • wiek,
  • styl życia,
  • masa ciała,
  • ilość aktywności fizycznej.

Warto wiedzieć, że u kobiet potrzebują dostarczać mniej energii niż mężczyźni. Podobnie jest w przypadku osób starszych, bo zapotrzebowanie na kalorie wraz z wiekiem znacząco się zmniejsza. Miejmy na uwadze, że istotny wpływ ma prowadzony przez nas styl życia – osoby pracujące fizycznie bądź sportowcy wymagają znacznie więcej energii niż pracownicy biurowi.

Najlepsze ćwiczenia na spalenie kaloriiDlaczego warto liczyć kalorie? 

Mając świadomość tego, jaką rolę odgrywają kalorie w naszym organizmie, będziemy wiedzieć, jak je wykorzystać. Okazuje się bowiem, że możemy oszacować, ile kalorii mamy spożywać i ile powinniśmy uwzględnić aktywności fizycznej. Będzie to duże ułatwienie dla osób będących na diecie – jeśli będą monitorować to, ile kalorii spożyli, będą wiedzieć, jak zaplanować swoje posiłki. Pamiętajmy jednak, aby zachować zdrową równowagę. Nadmierne liczenie kalorii i uważanie na każdym kroku nie przyniesie nam niczego dobrego. Często zdarza się, że ilość kalorii, jaką według obliczeń mamy spożyć, różni się od tego, jak wygląda to w rzeczywistości. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z jedzenia, nawet jeśli czujemy, że go potrzebujemy. Wmuszanie w siebie większej ilości produktów również nie jest dobrą taktyką. W pierwszej kolejności powinniśmy słuchać się naszego organizmu i tego, co nam podpowiada.

Jak skutecznie spalać kalorie?

Jak zatem spalić kalorie? Istnieje na to wiele różnych sposobów, które umożliwiają nam pozbycie się zbędnej ilości kalorii. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o nasze zdrowie, bowiem spożywanie nadmiernej ilości kalorii może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Nadwaga czy otyłość to dolegliwości, które znacząco obniżają komfort naszego życia i zwiększają ryzyko innych chorób. Warto zadbać o odpowiednią masę ciała, aby uniknąć tych przykrych skutków.

Do skutecznego spalania kalorii idealnie posłuży się aktywność fizyczna. W doborze ćwiczeń powinniśmy kierować się nie rodzajem danego treningu, ale jego intensywnością. Właśnie ten element jest najbardziej odpowiedzialny za spalanie kalorii. Oznacza to, aby trenując, po prostu dać z siebie wszystko – dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty. Wspaniałą praktyką będzie pilates, który nie tylko pomoże nam pozbyć się nadmiaru kalorii, ale i wzmocni nasze ciało. Dużą popularnością cieszą się również sesje treningowe wykorzystujące ćwiczenia w stylu tabata. Polegają one na serii ćwiczeń, które wykonujemy z największą intensywnością przez kilkadziesiąt sekund. Po nich następuje chwila przerwy. Powtarzamy taką serię kilka razy.

Jeśli nie czujemy się zbyt komfortowo na myśl o intensywnych treningach, możemy postawić na łagodniejsze czynności. Spalają one mniej kalorii, ale gdy będziemy wykonywać je systematycznie, również możemy liczyć na pozytywny na efekt. Mowa tu na przykład o spacerze, który jest świetną formą aktywnego spędzania czasu. Aby pozbyć się 100 kalorii, będziemy musieli spacerować około 50 minut. Taki spacer ponadto poprawi naszą wydolność, a do tego wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko typowe aktywności fizyczne sprawdzą się w spalaniu kalorii. Nierzadko to właśnie najzwyklejsze, proste czynności pomagają nam zmniejszyć ilość kalorii. Świetnym przykładem są prace domowe – sprzątając czy organizując przestrzeń, regularnie się przemieszczamy i zmuszamy nasze ciało do ruchu. Często też podnosimy różne rzeczy, co również posiada znaczenie.

Nie zapominajmy o tym, że to, co robimy po treningu, również ma znaczenie. W tym czasie niezwykle ważna jest regeneracja mięśni, dzięki której nasze ciało może ochłonąć i dojść do siebie. Jej istotnym elementem jest relaks. Kołdra syntetyczna to element, który pomoże nam zadbać o jak najlepsze odprężenie. Jest miła w dotyku, a do tego świetnie odprowadza wilgoć. Skuteczna regeneracja powinna zawierać również spokojne, rozciągające ćwiczenia, dzięki którym zapobiegniemy powstawania się urazów czy zakwasów. Możemy wykonać je przed udaniem się na relaks.

Walka ze zbędnymi kaloriami wcale nie musi być nieprzyjemna. Pamiętajmy, aby nie popadać w skrajność – rezygnowanie z jedzenia czy przeliczanie każdego produktu może źle odbić się na naszym samopoczuciu. Zamiast tego postawmy na aktywność fizyczna, która dodatkowo zadba o nasze dobre samopoczucie.