Nierzadko zdarza się, że osoby starsze cierpią z powodu różnych nieprzyjemnych dolegliwości, które wywołują dyskomfort, a do tego pogarszają ich samopoczucie. Zawsze jednak można spróbować to zmienić i pomóc zmniejszyć te nieprzyjemne aspekty – wykorzystajmy sposoby, dzięki którym zadbamy o komfort osób starszych. Jak to zrobić? Dowiedz się więcej!

Okazja do codziennego ruchu

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Również w przypadku seniorów może wywołać wiele pozytywnych efektów. Ruch zadba o ich odporność, złagodzi bóle, jak na przykład ból pleców, a do tego poprawi ogólną sprawność. Jeśli chcemy zadbać o to, aby i nasz bliska osoba starsza doświadczyła tych korzyści, pomóżmy jej zadbać o codzienną dawkę ruchu. Samemu może być to ciężkie, szczególnie w podeszłym wieku, za to w towarzystwie kogoś senior z pewnością chętnie wybierze się na krótki spacer. To wystarczy, aby polepszyć samopoczucie. Czas spędzony na zewnątrz będzie miłą alternatywą dla siedzenia w domu, a do tego będzie szansą na dotlenienie organizmu. Jeśli stan zdrowia seniora nie pozwala na swobodne przechadzki, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać ćwiczenia odpowiednie do możliwości danej osoby. Rehabilitacja bez wątpienia przyczyni się do zminimalizowania wielu nieprzyjemnych dolegliwości i znacząco poprawi komfort osób starszych.

Dbanie o komfort termiczny

Jak zwiększyć komfort osób starszych?Coś, co w przypadku seniorów nierzadko bywa bardzo uciążliwe, to nieprawidłowy komfort termiczny. Osoby starsze w porównaniu do młodych zdecydowanie bardziej odczuwają zimno. Przyczyną tego zjawiska może być fakt, że występują u nich problemy z krążeniem czy inne dolegliwości. Co więcej, sama temperatura ich ciała jest często niższa niż u innych osób. Nic dziwnego, że w większości pomieszczeń może być im po prostu zimno. Można jednak łatwo rozwiązać ten kłopot. Należy upewnić się, że w mieszkaniu osoby starszej panuje odpowiednia temperatura. W ich przypadku granica to około 18 stopni Celsjusza. Termometr nie powinien wskazywać niższych wartości. Oprócz tego można zainwestować w produkty, które pomogą zachować optymalny komfort termiczny. Na szczególnie zimne dni sprawdzą się termofory. Napełnia się je gorącą wodą, która następnie przyjemnie grzanie. Termofor można przyłożyć do różnych części ciała, przez co często wykorzystywane są również do łagodzenia objawów bólowych. Przydadzą się też odpowiednie artykuły sypialniane, które wyróżniają się świetną izolacją cieplną. One pomogą rozgrzać ciało i zatrzymać uczucie ciepła. Takim produktem będzie na przykład kołdra puchowa czy wełniana, a do tego pościel z flaneli czy bawełny. Warto zwrócić uwagę też na materiały, z których wykonane są ubrania osoby starszej – w czasie zimy zdecydowanie sprawdzi im się coś zrobionego z wełny bądź polaru.

Dotrzymanie towarzystwa

Na poczucie komfortu wpływ mogą mieć nie tylko aspekty fizyczne, ale i psychiczne. Nie ma wątpliwości, że samotność i wycofanie mogą znacząco obniżyć nasz nastrój i wzbudzić negatywne emocje. Jest to coś, z czym niestety wielu seniorów musi się zmagać. Jeśli w naszej rodzinie jest osoba starsza, warto upewnić się, czy nie doskwierają jej podobne odczucia. Możemy im zaradzić, poświęcając jej czas i rozmawiając z nią. Będzie to na pewno dla niej miłe, a jej humor się poprawi.

Suplementacja witamin

W pewnym wieku dbanie o zdrowie staje się szczególnie ważne. Jest to coś, o czym seniorzy muszą koniecznie pamiętać. W troszczeniu się o stan ich organizmu niezwykle przydatna może być suplementacja witamin. Na rynku, dostępnych jest wiele produktów, które dostarczają niezbędne składniki i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie. Osoby starsze powinny szukać takich preparatów, które zawierają między innymi witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, żelazo, kwas foliowy, magnez, witamina D3 oraz C. Witaminy z grupy B zadbają o odpowiedni metabolizm składników odżywczych takich jak węglowodany, białka czy tłuszcze. Cynk oraz magnez są ważne dla układu nerwowego, za to kwas foliowy odgrywają ważną rolę w przypadku układu krwionośnego. Witamina E odpowiada za spowolnienie starzenia się komórek, dzięki czemu może zapobiec wielu niebezpiecznym chorobom.

Komfortowy sen seniora

Tak jak aktywność fizyczna, tak regularne wysypianie się i odpoczynek są istotne niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Na pewno zauważyliśmy, że seniorzy częściej udają się na odpoczynek. Potrzebują więcej chwil relaksu i wytchnienia, jako że szybciej się męczą. Z drugiej strony ich sen często nie jest taki, jaki powinien być. Okazuje się, że osoby starsze potrzebują mniej snu. Kiedy dorosła osoba wymaga około 8 bądź 9 godzin wypoczynku, seniorom wystarczy nawet 7 lub 8. Nie oznacza to, że skuteczne odprężenie się przychodzi im łatwiej – również potrzebują odpowiednich warunków snu i dopasowanej powierzchni snu, aby w pełni wypocząć. Z racji tego, że częściej towarzyszy im zimno, trzeba upewnić się, że temperatura w sypialni nie jest zbyt niska. Warto ponadto zainwestować w ciepłe i przyjemne w dotyku artykuły sypialniane. Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to materac.

Wybór materaca dla seniora wymaga więcej uwagi, niż mogłoby się nam wydawać. Wynika to z tego, że mają oni różne dolegliwości, które należy uwzględnić podczas zakupu materaca. Na przykład w przypadku bólu kręgosłupa nie powinniśmy decydować się na miękki model. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osoby starszej będzie materac o większej twardości, dzięki której ich kręgosłup zostanie odpowiednio podparty. W ten sposób będą mogli odciążyć ciało, a do tego pozbyć się uczucia dyskomfortu czy bólu. Nierzadko produkty dla seniorów mają dodatkowe opcje, jak na przykład zapobieganie odleżynom. Więcej o materacach dla tej grupy wiekowej przeczytamy na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/184_Materac-dla-seniora-jaki-model-bedzie-najlepszy, a odpowiedni model będziemy mogli wybrać dzięki witrynie https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200.

Osoby starsze wcale nie muszą godzić się na dyskomfort czy nieprzyjemne dolegliwości. Nawet w przypadku poważnych problemów istnieje szansa na to, aby zwiększyć ich wygodę i komfort. Zaopatrz seniorów w odpowiedni materac czy artykuły sypialniane, a na pewno uda im się skutecznie zrelaksować!