Alergia to choroba, która dotyka coraz większą część współczesnego społeczeństwa, a każdy alergik wie, jak nieprzyjemny potrafi być okres wiosenny oraz letni. Poza tym alergenem może być dosłownie wszystko — od pyłków kwiatów po produkty spożywcze i sierść zwierząt. Dlatego też często zastanawiamy się, czy istnieją jakiekolwiek domowe sposoby walki z alergią, które nie będą wymagały złożenia wizyty u lekarza. I jak się okazuje, istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc nam złagodzić dokuczliwe objawy alergii. Chcesz je poznać? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Zastosowanie czarnuszki

Czarnuszka to jedna z roślin leczniczych, która jest często wymieniana w kontekście alergii. Czy jednak faktycznie działa na alergię? Tak! Olej z czarnuszki posiada potwierdzone w badaniach naukowych działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz łagodzące objawy astmy. Poza tym może stanowić także naturalny antybiotyk. Zawarte w niej bowiem składniki łagodzą przebieg reakcji zapalnych i alergicznych. W składzie znajduje się między innymi tymochinon, który najprawdopodobniej łączy się z innymi receptorami histaminowymi i w ten sposób redukuje ilość wydzielanej przez organizm histaminy — związku pełniącego funkcję mediatora odczynu alergicznego. Działa więc on na podobnej zasadzie co większość popularnych środków leczniczych. Przeprowadzono nawet badanie, w którym podano pacjentom czarnuszkę oraz cetyryzynę, która jest lekiem przeciwhistaminowym. Oba preparaty przyniosły takie same rezultaty. Jak zatem stosować olej z czarnuszki? Przede wszystkim nie powinien on stanowić głównego środka leczniczego, a raczej proponuje się jego stosowanie jako wspomaganie tradycyjnego leczenia alergii. Poza tym przyjęto, że optymalna dawka wynosi 3 × 500 mg dziennie. Olej z czarnuszki podawany w takiej ilości powinien złagodzić dotychczas odczuwane objawy alergii.

Inne zioła na alergię

Domowe sposoby walki z alergiąCo ciekawe, istnieje wiele innych ziół, które wykazują działanie przeciwalergiczne. Poza czarnuszką można skorzystać przykładowo z melisy lekarskiej — hamuje ona wydzielanie histaminy i może być stosowana do przyrządzania naparów do picia, a także do inhalacji. Wyróżnić tutaj należy również rumianek, który wykazuje działanie antyhistaminowe oraz kojące. Jest używany zarówno do picia, inhalacji, jak i przemywania skóry. Aczkolwiek należy być uważnym, ponieważ rumianek może być dla niektórych osób uczulający. Poza tym ciekawe działanie wykazuje również pachnotka zwyczajna — łagodzi ona objawy alergii różnego typu, w tym na pyłki i kurz oraz pokarmowych. Dobrym rozwiązaniem może być także zielona herbata, która wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową, co przekłada się na stabilizację reakcji układu odpornościowego. Oprócz ziół wymienionych do tej pory na uwagę zasługuje również miłorząb, ostropest, pokrzywa zwyczajna, krwawnik pospolity oraz oczar wirginijski.

Domowe inhalacje

Jednym z klasycznych rozwiązań na złagodzenie objawów alergii, w szczególności tych występujących ze strony dróg oddechowych (katar, kaszel), są inhalacje. Pozostaje jednak pytanie: co warto do nich wykorzystać? Doskonale w tej roli sprawdza się sól fizjologiczna, ale można tutaj wykorzystać także lecznicze zioła, przykładowo te wyżej wymienione. Poza nimi dobrym rozwiązaniem będzie również mięta czy szałwia. Warto też wiedzieć, że aby wykonać domową inhalację, nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy jedynie miska, do której wlewamy parujący napar. Następnie należy się nad nią pochylić i rozpocząć wdychanie naparu. Dla lepszego efektu można również nakryć swoją głowę ręcznikiem. Warto jednak pamiętać o tym, że inhalacje nie są wskazane dla osób z niewydolnością krążenia i oddechową, a także dla chorujących na infekcje bakteryjne i wirusowe z wysoką gorączką.

Miód na alergię

Miód jest dosyć niekonwencjonalnym sposobem na walkę z objawami alergii. Dlaczego? Ponieważ może on także stanowić produkt silnie alergizujący ze względu na zawarte w nim pyłki. Jego stosowanie nie jest więc wskazane dla osób podatnych na uczulenia wywoływane m.in. przez pyłki drzew, traw i kwiatów, ale też różnego typu pokarmy oraz toksyny zawarte w jadzie owadów. Dotyczy to w szczególności miodów wielokwiatowych oraz spadziowych. Jednakże z drugiej strony zakłada się, iż umiejętnie dawkowany miód ma działanie odczulające i może być stosowany w formie immunoterapii. Istotne jest to, aby wybrać miód lokalny zawierający pyłki, które organizm traktuje jako alergeny. Terapia polega natomiast na tym, aby w kontrolowany sposób przyjmować niewielkie, stopniowo rosnące porcje miodu. Należy mieć jednak tę świadomość, że jest to sposób domowy, który nie może zastąpić profesjonalnej immunoterapii prowadzonej przez lekarza. Ponadto zawsze istnieje potencjalne ryzyko wywołania dużych reakcji alergicznych.

Zimny kompres

W przypadku alergii skórnej zbawienne może się okazać nałożenie zimnego kompresu. Jest to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na to, aby pozbyć się dokuczliwego bólu i swędzenia. Poza tym dobrym rozwiązaniem może być także chłodny prysznic — przynosi on natychmiastową ulgę, pomaga zatrzymać obrzęk oraz spowalnia postęp wysypki. A dlaczego tak się dzieje? Niska temperatura ogranicza bowiem przepływ krwi, dzięki czemu powoduje zmniejszenie opuchlizny oraz działa lekko znieczulająco. Zimny okład można wykonać z ręcznika zamoczonego w lodowatej wodzie, woreczka wypełnionego lodem czy ze specjalnego kompresu żelowego schłodzonego wcześniej w lodówce. W przypadku alergii skórnej niezastąpiony jest także treściwy sen, który odpowiedzialny jest za regeneracje tkanek. Dlatego też warto zdecydować się na zakup wygodnego materaca odpowiedzialnego za wysoką jakość wypoczynku. Być może pod tymi linkami znajdziesz dla siebie idealny produkt: http://www.sleepinghouse.pl/, https://hilding.pl/. Natomiast po więcej wskazówek dotyczących doboru wyposażenia do Twojej sypialni możesz zasięgnąć na tej stronie: http://sypialnia-materace.pl/

Witaminy na alergię

Na alergię można także przyjmować różnego rodzaju witaminy, które z reguły nie mają dużego i bezpośredniego wpływu na przebieg reakcji uczuleniowych, ale mogą nieco złagodzić odczuwane objawy. Należy do nich m.in. witamina C, która wykazuje lekkie działanie antyhistaminowe. Może zatem oddziaływać na podstawowy mechanizm alergii, dzięki czemu  łagodzi natężenie jej symptomów. Na podobnej zasadzie działa witamina B5, która koi stany zapalne oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry.

Domowe sposoby walki z alergią mogą pomóc nam szybko oraz bezpiecznie złagodzić odczuwane objawy. Jednakże należy mieć tę świadomość, iż nie zastąpią one profesjonalnego leczenia pod okiem specjalisty. Nie powinny zatem nigdy stanowić pierwszorzędnego rozwiązania w walce z dokuczliwymi alergenami.

Materiał partnera sleepinghouse.pl