Dla wielu kobiet miesiączka wiąże się z niezwykle silnym bólem. Uporczywe skurcze w okolicy podbrzusza są bardzo intensywne, przez co utrudniają codzienne funkcjonowanie przez cały czas trwania okresu. Aby zmniejszyć ich siłę, warto wspomóc się domowymi sposobami, jako że standardowe leki nie zawsze wystarczą. Dowiedz się, jak złagodzić bóle menstruacyjne!
Sięgnij po leki przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe to coś, po co najczęściej sięgamy w czasie bolesnej miesiączki. Warto jednak wiedzieć, jakie medykamenty pomogą nam najefektywniej rozprawić się z dyskomfortem. Bóle menstruacyjne powstają najczęściej na skutek dwóch czynników – nadmiaru prostaglandyn bądź skurczów macicy. W pierwszym przypadku należy zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, takie jak ibuprofen, aspiryna czy ketoprofen. W walce ze skurczami macicy najlepiej sprawdzą się za to leki rozkurczowe, jak hioscyna lub drotaweryna, które rozluźniają mięśnie, przynosząc sporą ulgę. Jeśli te produkty okażą się zbyt słabe, wybierzmy takie lekarstwa, które mają wieloskładnikowy skład, łącząc w sobie działanie przeciwbólowe oraz rozkurczowe.
Jeśli ból menstruacyjny się nie zmniejsza, tylko ciągle jest niemożliwy do zniesienia, może to świadczyć o poważnych chorobach. Za najczęstszą przyczynę silnego dyskomfortu podczas okresu uważa się endometriozę, która odpowiada za wywołanie bólu i stanów zapalnych. Inne źródła nieprzyjemnych dolegliwości podczas miesiączki to na przykład mięśniaki macicy, wrodzone wady anatomiczne, zakażenia, zwężenie szyjki macicy czy też polipy endometrium. W tym wypadku konieczne jest skontaktowanie się z ginekologiem i rozpoczęcie leczenia.
Postaw na łagodną aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna to lek na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym na bolesne miesiączki. Podczas okresu należy zadbać o to, aby codzienny ruch był łagodny i dostosowany do naszego samopoczucia. Najlepszym wyborem okaże się delikatna praktyka jogi lub gimnastyki, która pomoże rozluźnić napięte mięśnie i zniwelować dyskomfort. Uważajmy jednak na to, aby nie przesadzić – to zdecydowanie nie jest odpowiedni czas na treningi wytrzymałościowe czy siłowe.
Skorzystaj z ciepłych okładów
Ciepły okład to przyjemny, ale i skuteczny sposób na walkę z nieprzyjemnymi objawami miesiączki. Ciepło przynosi ukojenie i pomaga się rozluźnić, a do tego działa przeciwbólowo. Przygotowany kompres lub termofor najlepiej przyłożyć do okolic podbrzusza. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie dotykać rozgrzanym materiałem gołej skóry, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo o poparzenie. Podobne działanie będzie miała kąpiel, która dodatkowo zniweluje napięcie w naszych mięśniach. Przygotowując kąpiel, zwróćmy uwagę na to, aby woda nie była zbyt gorąca, jako że krwawienie może się wtedy nasilić.
Zwróć uwagę na to, co jesz
Jak jeszcze zniwelować ból menstruacyjny? Warto w tym czasie dostosować dietę do potrzeb naszego organizmu. Jako że podczas miesiączki kobiety tracą około 40 ml krwi, należy zadbać o spożywanie produktów, które są bogate w żelazo i inne cenne składniki odżywcze oraz minerały. W ten sposób nasze samopoczucie aż tak bardzo nie ucierpi. Świetne źródła żelaza to między innymi zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż, czerwone mięso, jaja, groch, soja czy fasolka. Jeśli zdecydujemy się na suplementację, trzeba pamiętać o tym, że preparaty zawierające żelazo zażywa się między posiłkami, ponieważ niektóre składniki, które zawierają dużo błonnika, utrudniają jego prawidłowe wchłanianie. W diecie powinny znaleźć się ponadto produkty bogate w cynk, kwasy omega-3 czy witaminę D.
Oprócz tego dobrze wprowadzić do codziennej rutyny picie ziołowych herbatek, takich jak melisa, mięta, rumianek czy nagietek, które pomagają przywrócić wewnętrzną równowagę organizmu, a także wykazują się rozkurczowymi właściwościami.
Daj sobie czas na wypoczynek
Dolegliwości związane z miesiączką mogą sprawić, że będziemy czuli się bardziej osłabieni i zmęczeni niż zazwyczaj. Należy o tym pamiętać, ustalając plan dnia – pamiętajmy o tym, aby wygospodarować odpowiednią ilość czasu na wypoczynek. Nie bierzmy na siebie zbyt dużo obowiązków w tym czasie, ponieważ z powodu bólu i złego samopoczucia i tak możemy nie być w stanie ich wszystkich zrealizować. Przez te kilka dni zadbajmy przede wszystkim o swój komfort i dobrostan. Zwolnijmy i pozwólmy sobie na to, aby w pełni się zrelaksować. Wtedy znacznie szybciej się zregenerujemy, a uporczywe bóle przestaną nam dokuczać. Jeśli nie musimy nigdzie wychodzić, załóżmy luźne ubrania, które przesadnie nie opinają brzucha. To będzie miało istotne znaczenie dla naszego poziomu komfortu. Postarajmy się ponadto w tym czasie ograniczać stres, który, jak wiadomo, niezwykle negatywnie odbija się na naszym dobrostanie.
Aby zapewnić sobie wysoki poziom komfortu, powinniśmy zadbać o to, aby podłoże, na którym śpimy, było odpowiednio do nas dostosowane. Kiedy wybierzemy materac, który zapewnia optymalne podparcie dla całego ciała, będziemy mogli zredukować ból oraz dyskomfort. Zagwarantujemy sobie wygodę i możliwość pełnego odprężenia się, co wpłynie pozytywnie na jakość snu, która również odgrywa ważną rolę w zmniejszeniu bólów menstruacyjnych. Jak się o to zatroszczyć? Odnajdźmy interesujący nas model na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-100×200/ lub w sklepie stacjonarnym Stargard.
Bóle podczas okresu towarzyszą większości kobiet. Część z nich łagodzi je dzięki lekom przeciwbólowym, często jednak to nie wystarcza, aby w pełni złagodzić dyskomfort. W tym celu warto skorzystać z alternatywnych, domowych sposobów, dzięki którym możemy zapewnić sobie ulgę w bólu.