Porody domowe z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Co ciekawe, kiedyś, za czasów naszych prababć i praprababć było to całkowicie normalne i naturalne, a teraz uważane jest za coś ekskluzywnego, na co niewiele osób może sobie pozwolić ze względu na różne okoliczności. Jedne kobiety marzą o tym, aby urodzić dziecko w domowym zaciszu, miejscu, które już znają i doskonale się w nim czują, a inne twierdzą, że najlepiej wydać na świat malucha w szpitalu, ponieważ tam jest najbezpieczniej. Jak jest naprawdę? Jakie są wady i zalety porodu domowego? Czy jest to bezpieczne? Jakie koszta są z tym związane? Tego dowiesz się poniżej, dlatego serdecznie zapraszamy do dalszej lektury naszego artykułu!

Czym jest poród domowy?

Poród domowy to wydanie na świat potomka w zaciszu swojego domu. Ten rodzaj porodu popularny stał się kilka lat temu, a teraz coraz częściej słyszy się, że kobiety wolą rodzić w swojej sypialni, łazience czy salonie. Jest to spowodowane wieloma aspektami, np. poczuciem bezpieczeństwa czy chęcią większego towarzystwa rodziny. W Polsce porody rodzinne w szpitalu nie są popularne, dlatego najczęściej przy porodzie jest tylko partner. Niektóre kobiety pragną mieć jeszcze wsparcie od swoich rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół, a poród w domu daje właśnie taką możliwość. Poród domowy ma oczywiście swoje wady i zalety, o których więcej dowiesz się poniżej!

Jakie są zalety porodu w domu?

Zacznijmy od omówienia zalet porodu w domu. Po pierwsze niektóre kobiety czują się w otoczeniu, które już znają, znacznie bezpieczniej. Ważny jest tutaj również komfort, ponieważ poród nie jest łatwym i szybkim procesem. Kobiety zwracają również uwagę na większą intymność z partnerem i możliwość uczestnictwa w porodzie kilku ważnych dla nich osób jednocześnie, np. rodziców czy przyjaciół. Poród domowy charakteryzuje się również tym, że zminimalizowane jest używanie medykamentów, np. znieczulenia, co dla niektórych kobiet może być wyjątkowo ważne. Kobiety w trakcie porodu mogą stosować aromaterapię czy immersję wodną, co może łagodzić dolegliwości związane z porodem. Oczywiście cały dom jest doskonale przygotowany do domowego porodu, a uczestnicy gotowi w razie potrzeby udać się do szpitala.

Czy rodzenie dziecka w domu jest bezpieczne?Jakie są wady porodu w domu?

Poród domowy ma również wiele wad, a najbardziej zauważają je lekarze, którzy doskonale wiedzą, z czym wiąże się poród w domu. Najważniejszą wadą tego rodzaju porodu jest to, że szpital oddalony jest od miejsca porodu i to niezależnie ile dokładnie kilometrów – jeśli dojdzie do komplikacji, to czas będzie tutaj najważniejszy. Oczywiście w trakcie porodu domowego obecna jest położna, która najczęściej towarzyszyła przyszłej mamie przez całą ciążę, jednak podczas porodu może zaistnieć konieczność użycia specjalnego medycznego sprzętu, którego położna ze sobą mieć nie będzie. Kolejną wadą porodu domowego jest to, że nie jest on refundowany przez NFZ, a koszty związane z zatrudnieniem położnej czy zakupem odpowiednich rzeczy, mogą być bardzo wysokie, o czym więcej dowiesz się w dalszej części tego artykułu!

Ile kosztuje poród domowy?

Poród w warunkach domowych wiąże się z zatrudnieniem położnej, która bardzo często obecna jest w życiu przyszłej mamy czy rodziców przez całą ciążę. Dodatkowo należy kupić ręczniki, podkłady, miskę, duże podpaski czy jałowe gaziki. Koszt wszystkich tych elementów oraz położnej może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Kto może rodzić w domu?

Poród domowy, podobnie jak poród naturalny, nie jest dla każdego. Każda kobieta jest inna, inaczej zbudowana i może mieć całkiem inne przeciwwskazania do rodzenia dziecka w domowym zaciszu. Poza szpitalem mogą rodzić tylko kobiety, których ciąża przebiegała bardzo dobrze i nie otrzymały żadnych przeciwwskazań zarówno od ginekologa, jak i od położnej czy położnika. Zgoda na poród domowy może być wystawiona po oszacowaniu masy dziecka, a także po ocenie w USG położenia płodu. Poród domowy możliwy i bezpieczny jest w domu tylko wtedy, kiedy dziecko jest prawidłowo ułożone w macicy, czyli główką do dołu. Jeśli jest inaczej i prawdopodobnie kobietę czeka poród z komplikacjami, to poród domowy nie jest możliwy. Ciąża musi być oczywiście donoszona, ponieważ urodzenie wcześniaka w domu może być dla niego bardzo niebezpieczne. Kobiety, które wybierają poród w domowym zaciszu, muszą być pewne swojej decyzji i czuć się bezpiecznie.

Jak przygotować dom do porodu domowego?

Oczywiście do porodu domowego należy się odpowiednio przygotować i to z dość dużym wyprzedzeniem. Pierwszym krokiem jest znalezienie położnej, która będzie wzbudzać w nas poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że cały proces będzie o niebo łatwiejszy. Podczas poszukiwań koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrana przez Ciebie położna ma doświadczenie w porodach domowych, ponieważ jest to bardzo istotne. Kiedy wybór już padnie, to położna powinna dać Ci listę rzeczy, które są niezbędne podczas porodu domowego i które obowiązkowo musisz kupić. Będą to między innymi: podkłady, ręczniki, gazy czy pieluchy. Możesz również zadbać o dobry klimat w domu lub w pomieszczeniu, w którym chcesz rodzić i poustawiać wszędzie świece lub lampki dekoracyjne. Sprawią one, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne i tym samym komfortowe.

Czy poród domowy jest bezpieczny?

Poród domowy jak najbardziej może być bezpieczny, choć nie wszystkie kobiety mogą z niego skorzystać. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że niektóre elementy, które pojawiają się w trakcie ciąży, np. nadciśnienie tętnicze czy nieprawidłowe ułożenie dziecka w macicy, mogą sprawiać, że poród domowy będzie niemożliwy. Należy wtedy posłuchać lekarza i dostosować się do jego zaleceń!

Podczas porodu domowego, kobieta sama wybiera miejsca, gdzie chce wydać na świat nowe dziecko. Może to być prysznic, basen w salonie lub łóżko w sypialni. W tym ostatnim miejscu bardzo ważny jest materac, który musi być wygodny i dostosowany do potrzeb oraz preferencji rodzącej kobiety. My szczególnie polecamy materac Hilding Mistral, który jest produktem wykonanym z 7-strefowej sprężyny Pocket oraz różnych rodzajów pianek. Całość sprawia, że jest to idealna powierzchnia do tak pięknego momentu w życiu przyszłych rodziców, jakim jest poród! Więcej o tym i innych materacach marki Hilding dowiesz się pod tym linkiem: https://hilding.pl/, więc serdecznie zapraszamy do klikania!