Ból zęba potrafi być naprawdę nieznośny, a tym samym znacznie utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. Niekiedy jednak bywa tak, że ból ten pojawia się tylko w czasie jedzenia i sprawia nam dyskomfort, przez który tracimy apetyt. Warto natomiast wiedzieć, że wcale nie jest to rzadka dolegliwość i nie należy jej bagatelizować. Gdy tylko pojawi się ból, naszym zadaniem jest szybkie działanie, aby zapobiec dalszym komplikacjom. W tym artykule dowiesz się, co może być przyczyną bólu zęba podczas jedzenia.
Przyczyny mechaniczne
Uwzględniając różne przyczyny bólu zęba, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że problem najczęściej niestety stanowi tutaj próchnica. To choroba bakteryjna, która powoduje stopniowe niszczenie szkliwa. Gdy jest ona nieleczona, bakterie dostają się do wnętrza trzonu zęba, powodując stan zapalny odpowiedzialny za ból, zwłaszcza podczas spożywania gorących czy zimnych pokarmów. Kolejną możliwą przyczyną bólu jest pęknięty ząb. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zdiagnozować taki problem, dlatego też zaleca się, aby jak najszybciej udać się do dentysty. Niezbędne może wtenczas może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które zadecyduje o dalszym leczeniu. Ubytki w zębach mogą być równie szkodliwe, zwłaszcza że spożywany przez nas pokarm często dostaje się w nawet najmniejsze zakamarki. Lepiej więc od razu reagować, aby nie przyczynić się do pogłębienia problemu, którego jedynym rozwiązaniem będzie leczenie kanałowe.
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów jest kolejną powszechną przyczyną bólu zębów podczas jedzenia. W tym przypadku zęby reagują na gorące, zimne, kwaśne czy słodkie substancje, objawiając się dyskomfortem w czasie jedzenia. Jednak czym to jest spowodowane? Nadwrażliwość zębów najczęściej jest związana z odsłonięciem wrażliwych obszarów zębiny, która zwykle jest chroniona przez szkliwo i dziąsła. Ból towarzyszący tej dolegliwości charakteryzuje się natomiast krótkotrwałym impulsem, zwłaszcza w kontakcie z zimny, gorącym, słodkim czy kwaśnym jedzeniem. Warto jednak wiedzieć, że nadwrażliwość zębów też ma swoje przyczyny. Może to być erozja szkliwa, nieprawidłowa technika mycia zębów czy recesja dziąseł.
Problemy z dziąsłami
Nie każdy natomiast wie, że ból zębów podczas jedzenia może również wynikać z problemów z dziąsłami, np. z ich zapalenia. To stan, w którym dziąsła stają się zaczerwienione, spuchnięte i bolesne. Początkowo ta dolegliwość może wydawać się nieszczególnie szkodliwa, jednakże jeśli nie odpowiednio szybko nie zareagujemy, w efekcie w późniejszym czasie może doprowadzić do luzowania się zębów i ich bólu podczas jedzenia i nie tylko. Za problem może być tutaj odpowiedzialna także paradontoza – charakteryzuje się ona głębszymi kieszeniami dziąsłowymi, w których gromadzą się bakterie, a to prowadzi do dalszego uszkodzenia tkanki przyzębia i kości. Ból zęba podczas jedzenia w tym kontekście nierzadko również oznacza nadmierny nacisk na mocno osłabiony ząb. Aby z kolei zapobiec chorobom przyzębia, warto w pierwszej kolejności dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Natomiast regularne wizyty u dentysty umożliwiają wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych schorzeń, zanim dojdzie do poważniejszych konsekwencji.
Problemy z wypełnieniami
Choć wizyty u stomatologa są oczywiście istotne, to niekiedy może dojść do sytuacji, w której zaaplikowane wypełnienie w zębie zacznie się zużywać lub złuszczać. Wtenczas odsłonione zostaje wnętrze zęba, do którego łatwo mogą dostać się bakterie oraz pokarm, powodując ból podczas jedzenia. Taki przypadek może także prowadzić do infekcji i dalszych powikłań. Niekiedy jednak bywa też tak, iż dentysta wykonał zbyt wysokie wypełnienie, przez które nacisk zębów nie jest rozłożony równomiernie, a wtedy niektóre zęby przeszywa właśnie ból. W takiej sytuacji koniecznie ponownie należy odwiedzić stomatologa i poinformować o tym, że wypełnienie jest uszkodzone lub zbyt wysokie.
Ropień zęba
Za ból zębów podczas jedzenia może być też odpowiedzialny ropień zęba. Czym jest ta dolegliwość? To stan, w którym dochodzi do gromadzenia się ropy wokół zainfekowanego zęba lub w tkankach przyzębia. Rozwija się on więc w wyniku nieleczonej infekcji zęba, której źródła można szukać wśród uszkodzeń mechanicznych, stanu zapalnego miazgi czy problemów z kanałami korzeniowymi. Dlatego też podczas jedzenia pojawia się ból, szczególnie podczas żucia twardszych pokarmów, kiedy występuje duży nacisk na zainfekowany ząb lub obszar tkanki wokół ropnia. Poza tym ropień powoduje także nadwrażliwość zęba na gorące lub zimne. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak udać się do stomatologa, aby wszczął odpowiednie leczenie, które może obejmować nie tylko stosowanie antybiotyków, ale również niestety drenaż czy leczenie kanałowe. Z kolei poważniejsze infekcje mogą decydować o konieczności usunięcia zęba.
Stan zapalny zatok
Niekiedy natomiast okazuje się, że ból zęba nie jest spowodowany problemami z jamą ustną. Warto więc wiedzieć, iż korzenie zębów są zlokalizowane blisko zatok nosowych, a ich stan zapalny może właśnie prowadzić do pojawienia się dyskomfortu podczas jedzenia. Wtenczas najbardziej wrażliwe stają się górne zęby trzonowe oraz przedtrzonowce. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wraz z katarem i ogólnym w naszym założeniu przeziębieniem nie pojawił się także ból zębów podczas jedzenia. Taka sytuacja może właśnie wskazywać na stan zapalny zatok.
W trosce o własne zdrowie nie powinniśmy także zapominać o regenerującym śnie wspartym o wygodny i dostosowany do naszych potrzeb materac. Jeśli poszukujesz dla siebie odpowiedniego produktu, z pewnością znajdziesz go w salonach w Stargard.
Ból zęba podczas jedzenia może być spowodowany różnorodnymi przyczynami, począwszy od uszkodzeń mechanicznych po infekcje i choroby przyzębia. Ważne jest jednak to, aby niezależnie od przyczyny nie bagatelizować problemu i najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który będzie w stanie wyznaczyć odpowiednie leczenie. Poza tym pamiętajmy, że dbałość o higienę jamy ustnej jest pierwszym krokiem w zapobieganiu wielu problemom stomatologicznym, w tym bólowi zęba podczas jedzenia.
Przeczytaj także: Sennik Wąż: Tajemnicze Przesłanie Snów o Wężach