Zdrowe i piękne paznokcie stanowią nie tylko element estetyczny, ale również są wskaźnikiem zdrowia ogólnego. Odpowiednio o nie dbając, nie tylko uzyskujemy estetyczny wygląd dłoni, ale także wspieramy nasze zdrowie. Istnieje wiele prostych sposobów, które można wdrożyć, aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji i nadać im naturalny blask. Przedstawiamy je w tym artykule!

Zbilansowana dieta

Zdrowe paznokcie zaczynają się przede wszystkim od wewnętrznej równowagi. Co to oznacza? Oznacza to, że aby móc cieszyć się pięknymi paznokciami, należy działać od wewnątrz, a w szczególności zadbać o zbilansowaną dietę. Mało kto zwraca na ten aspekt uwagę, a w istocie ma on duże znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Powinniśmy więc zatroszczyć się o to, aby w naszej diecie znalazło się odpowiednio dużo białka, biotyny, witamin A, C, D, E oraz minerałów, takich jak żelazo czy cynk. Wszystkie wymienione tutaj składniki odgrywają kluczową rolę w zdrowiu paznokci, ale także włosów i skóry. Jeżeli w naszych posiłkach ich nie zabraknie, nasze paznokcie z pewnością będą się cieszyć blaskiem. Możemy również zadbać o suplementację tych składników, dzięki czemu będziemy mieć większą kontrolę nad ich spożyciem. Poza tym nie powinniśmy zapominać o owocach, warzywach, orzechach, pełnoziarnistych produktach, jajach oraz rybach, które także mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci.

Nawilżanie i ochrona

Zdrowe i piękne paznokcie - jak je uzyskać?Aby paznokcie mogły pozostać w dobrej kondycji, należy je także regularnie nawilżać. Ponadto powinniśmy pamiętać o skórkach wokół paznokcia, które są szczególnie podatne na wysuszenie, a twarde skórki mogą zahaczać nam o ubranie i po prostu przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Warto więc stosować nawilżające kremy do rąk, które są przeznaczone również do pielęgnacji paznokci. Pomagają one w utrzymaniu elastyczności oraz nawilżenia. Poza tym nie zapominajmy także o ochronie paznokci. W tym celu możemy skorzystać ze specjalnych odżywek, które zwiększą stabilność płytki i ochronią ją przed urazami mechanicznymi. Warto też zakładać rękawiczki podczas sprzątania, a w szczególności w czasie zmywania naczyń czy stosowania chemikaliów, które mogą zniszczyć paznokcie. Zimą również pamiętajmy o ciepłych rękawiczkach – ochronią one nasze dłonie przed niską temperaturą i zapobiegną wysuszeniu.

Unikaj nadmiernego kontaktu z wodą

Większość z nas uwielbia kąpiele w basenie czy w wannie. Jednakże warto wiedzieć, że długotrwały kontakt paznokci z wodą tylko im szkodzi. Jeżeli pozostają one namoczone, stają się łamliwe i bardziej podatne na rozdwajanie się. Dlatego też unikajmy zbyt długich kąpieli, które narażają paznokcie na nadmierny kontakt z wodą. Ponadto pamiętajmy o ochronnych rękawiczkach podczas prac porządkowych czy zanurzania rąk w wodzie.

Regularne przycinanie paznokci

Czy wiesz, że duże znaczenie dla zdrowia paznokci ma także ich regularne i prawidłowe przycinanie? Niestety prawda jest taka, że nie każdy z nas dostatecznie często sięga po cążki, a wtenczas paznokcie robią się zbyt długie i są bardziej narażone na łamanie. Istotne jest także to, w jaki sposób obcinamy paznokcie, gdyż źle obcięte mogą wrastać w skórę i powodować ból. Jest to szczególnie kłopotliwy problem, jeśli chodzi o przycinanie paznokci u stóp. Powinny być one obcięte prosto, unikając przy tym zbyt mocnego zaokrąglania na rogach. Po obcięciu paznokci należy również wygładzić krawędzie za pomocą pilniczka. Zachowaj jednak ostrożność, aby nie obciąć czy spiłować paznokci zbyt krótko, ponieważ może to doprowadzić do skaleczeń czy infekcji pod paznokciem. Paznokcie powinny być obcięte tak, żeby nie wystawały daleko poza opuszek palca. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór cążek czy nożyczek do paznokci – muszą mieć one ostre wykończenie, które nie spowoduje rozdwojenie się paznokci.

Ogranicz malowanie paznokci

Choć obecnie malowanie paznokci jest bardzo popularne i świadczy o estetycznym wyglądzie dłoni kobiety, to jednak często stosowanie lakierów i żeli może mocno osłabić płytkę paznokcia, a także ją wysuszyć. Po zdjęciu lakieru paznokcie są zatem bardziej narażone na łamanie, a także zmienia się ich wygląd i struktura. Ponadto długotrwałe stosowanie lakierów może sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, ponieważ paznokcie są stale osłonięte, co sprzyja wilgoci i rozwojowi bakterii pod lakierem. Lakiery posiadają także szkodliwe substancje chemiczne, które po prostu negatywnie wpływają na paznokcie. Poza tym brak lakieru na paznokciach ułatwia obserwację ich stanu zdrowia, więc możemy odpowiednio szybko zareagować w razie takiej ewentualności.

Wizyty u specjalisty

Z jednej strony stosowanie lakierów do paznokci osłabia ich strukturę, jednakże z drugiej profesjonalnie przeprowadzony manicure jest jak najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiedni salon kosmetyczny, który korzysta ze sprawdzonych produktów do paznokci. Co więcej, doświadczona kosmetyczka lepiej zadba o nasze dłonie, a w tym dobrze przytnie i wypiłuje nasze paznokcie. Zatroszczy się także o nasze skórki, które w domowych warunkach jednak trudno poprawnie usunąć bez skaleczeń. Do gabinetu kosmetycznego warto się zatem wybrać bynajmniej ze względu na dobrą pielęgnację naszych paznokci.

W trosce o zdrowie nie tylko paznokci, ale całego organizmu powinniśmy także pamiętać o treściwym wypoczynku. Główną rolę odgrywa tutaj dobór odpowiedniego materaca, który zapewni nam wysoką jakość snu. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/163-materace-200×190-cm znajdziesz wiele doskonałych modeli przeznaczonych do łóżek o wymiarach 200 × 190.

Właściwa pielęgnacja paznokci wymaga czasu, uwagi i regularności. Dbając o zdrowie paznokci zarówno od wewnątrz, poprzez właściwą dietę, jak i zewnętrznie, przez odpowiednią pielęgnację, możemy cieszyć się nie tylko ich pięknym wyglądem, ale także zachować ich zdrowie na dłużej. Pamiętajmy, że zdrowe paznokcie to nie tylko element wizerunku, ale również odbicie naszego ogólnego zdrowia.

Przeczytaj także:

  1. Zaburzenia snu – jak sobie z nimi radzić?
  2. Modna sypialnia – najciekawsze inspiracje oraz trendy w aranżacji sypialni
  3. Rodzaje materacy i ich wypełnienie