Antykoncepcja stanowi istotne zagadnienie, którego zdecydowanie nie powinniśmy unikać, tym bardziej we współczesnym świecie. Świadomość na temat różnych rodzajów zabezpieczeń jest bowiem bardzo kluczowa, w szczególności dla kobiety, gdyż to ona koniec końców jest narażona na zajście w ciążę. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są tutaj tabletki antykoncepcyjne. Choć są one powszechnie stosowane, to jednak z biegiem czasu wywołują coraz więcej wątpliwości. Dlaczego? Czy tabletki koncepcyjne to faktycznie dobre i skuteczne rozwiązanie? Czy w ogóle warto po nie sięgać? Na te pytania odpowiemy sobie w tym artykule!

Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne już od dłuższego czasu stanowią popularną metodę kontroli nad własnym życiem reprodukcyjnym. Tak duże zainteresowanie tą formą antykoncepcji wiąże się oczywiście z większą skutecznością, niż mają do zaoferowania pozostałe rozwiązania, np. prezerwatywy. Jest jednak pewne „ale”. Aby mogły one faktycznie skutecznie działać, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Wtenczas skuteczność może wynosi nawet 99%, a tym samym szanse na zajście w ciążę przez kobietę są praktycznie zerowe. Skuteczność oblicza się z kolei za pomocą wskaźnika Pearla. Wyznacza on stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Tak też najpopularniejsze na rynku tabletki antykoncepcyjne cechują wskaźnikiem o wysokości 0,001, a przykładowo prezerwatywy osiągają już wartość 3,0, co oznacza, że ryzyko zajścia w ciąże jest nieco większe. Wiele pań nadal posiada jednak tutaj pewne wątpliwości. Przede wszystkim rodzi się pytanie, czy tabletki są już skuteczne od pierwszego dnia ich zażywania. Oczywiście, że tak, o ile przyjmiemy pigułkę w ciągu pierwszych pięciu dni od rozpoczęcia miesiączki. Nie musimy też bardzo martwić się tym, jeśli zapomnimy przyjąć tabletki w dany dzień lub opóźnimy czas jej przyjęcia. Tak drobny błąd nie wpływa mocno na skuteczność antykoncepcji.

Zalety przyjmowania tabletek „anty”

Czy tabletki antykoncepcyjne to dobre i skuteczne rozwiązanie?Choć wysoka skuteczność tabletek antykoncepcyjnych to niewątpliwie ich największa zaleta, to jednak mogą pochwalić się także innymi korzyściami. Przede wszystkim pomagają one w regulacji cyklu menstruacyjnego. Nieregularny cykl jest bowiem istotnym problemem, a ponadto niesamowicie niewygodnym dla kobiety, która nie wie, kiedy ma się spodziewać przyjścia kolejnej miesiączki. W przypadku stosowania tabletek ten problem znika, a ponadto zmniejsza się dyskomfort związany z utratą krwi. Osłabieniu nierzadko ulegają także inne typowe objawy okresu, np. bóle brzucha, odcinka lędźwiowego czy głowy. Co ciekawe, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób ginekologicznych, takich jak rak jajnika, rak endometrium i torbiele jajników. Dlatego też ginekolog przed przepisaniem odpowiednich pigułek powinien przeprowadzić kompleksowe badanie, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości i tym samym móc im przeciwdziałać. Regularne przyjmowanie tabletek może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych narządów płciowych i zakażeń dróg moczowych. Ponadto ta forma antykoncepcji z reguły nie naraża kobiety na niepłodność w przyszłości. Z tabletek można zrezygnować tak naprawdę w dowolnym momencie, nie martwiąc się o zdolność do naturalnego poczęcia w późniejszym okresie życia.

Jakie niebezpieczeństwo wiąże się z przyjmowaniem tabletek „anty”?

Niestety na tym etapie nie mamy już dobry wieści. Dlaczego? Ponieważ wątpliwości wielu kobiet dotyczące stosowania tabletek antykoncepcyjnych są jak najbardziej słuszne i uzasadnione. Choć z jednej strony tabletki mogą przynosić wiele korzyści, takich jak wysoka skuteczność czy regulacja cyklu, to z drugiej w rzeczywistości posiadają o wiele więcej wad niż zalet. Wystarczy w zasadzie spojrzeć na samą ulotkę jakichkolwiek tabletek antykoncepcyjnych, aby się o tym przekonać. Lista możliwych skutków ubocznych podczas ich przyjmowania jest naprawdę długa i właśnie z tego względu coraz więcej osób odchodzi od pigułek na rzecz innych, mniej inwazyjnych form antykoncepcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sam fakt, iż tabletki jedynie w sztuczny sposób regulują cykl menstruacyjny i nie likwidują prawdziwego źródła problemu. Posiadają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety. Nierzadko powodują przyrost masy ciała, spadek libido, zmiany w nastroju, np. drażliwość czy lęk. Ponadto niektóre kobiety mogą odczuwać nudności i silne bóle głowy. Są to te następstwa przyjmowania tabletek, które zdecydowanie nie powinny mieć miejsca. Dopasowanie odpowiednich pigułek jest więc kłopotliwe. Musimy mieć jednak tę świadomość, że niepożądane skutki uboczne mogą pojawić się w dowolnym momencie stosowania tej formy antykoncepcji. Poza tym ich ilość jest znacznie większa niż to, co jedynie w tym artykule wymieniliśmy.

Tabletki antykoncepcyjne a inne formy antykoncepcji

Wiemy już, że tabletki antykoncepcyjne są faktycznie skutecznym rozwiązaniem, ale czy dobrym? Niestety niekoniecznie, ponieważ mają raczej negatywny wpływ na funkcjonowanie kobiecego organizmu. Z tego też względu w wielu przypadkach po prostu nie warto sięgać po tabletki „anty”, jeśli nie chcemy zmagać się z uciążliwymi skutkami ubocznymi. Poza tym istnieje wiele innych form antykoncepcji, które nie odbiegają znacznie skutecznością, a są mniej inwazyjne dla zdrowia. Przede wszystkim warto wymienić tutaj prezerwatywy – to rozwiązanie dostępne od ręki, niedrogie, a ponadto zabezpiecza również przed chorobami wenerycznymi. Lepszym wyborem mogą być również pessarze, płyny antykoncepcyjne, czy wkładki wewnątrzmaciczne. Wszelkie decyzje w tym zakresie warto jednak zawsze skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem, aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie powinniśmy zapominać także o zdrowym śnie popartym odpowiednim materacem. Warto więc postawić na dobry materac 80×200 cm, który będzie uwzględniał nasze osobiste potrzeby, a tym samym zapewni nam doskonały komfort. Tego typu modele możemy znaleźć przede wszystkim w sklepach w Stargard.

Okazuje się więc, że choć tabletki antykoncepcyjne są popularną i skuteczną metodą, to jednak w wielu przypadkach nie stanowią dobrego rozwiązania dla organizmu i zdrowia kobiety. Ich stosowanie wiąże się z dużym niebezpieczeństwem i wieloma możliwymi skutkami ubocznymi. Sam problem może już stanowić dobór odpowiednich tabletek, przez co tym bardziej kobiety są narażone na wszelkie negatywne konsekwencje. Warto więc dobrze zastanowić się przed podjęciem tak istotnej decyzji i rozważyć to, czy być może inne formy antykoncepcji nie byłyby lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Przeczytaj także: Łóżka drewniane