Aranżacja wnętrz to temat trudny do ugryzienia. Tak naprawdę ilu ludzi, tyle opinii wykształca się w kwestii tego, jak powinniśmy urządzać swoje mieszkanie. Taka sytuacja prowadzi też do powstawania niesłusznych mitów, które utrudniają podejmowanie decyzji podczas projektowania przestrzeni. Bez względu na to, co słyszymy wokół, powinniśmy urządzić dom w zgodzie z własnymi potrzebami oraz preferencjami.

Mit 1: Ładnie i praktycznie znaczy drogo

Gdy odwiedzamy czyiś dom i widzimy piękną aranżację, z góry zakładamy, że gospodarz poświęcił na nią sporo pieniędzy. Niekoniecznie należy w to wierzyć. Dlaczego? Ponieważ każdy drogi dodatek posiada swój tańszy zamiennik, więc w wielu przypadkach nie trzeba przepłacać za ładny wystrój wnętrza. Wszystko zależy od naszego zaangażowania – możemy zatrudnić projektanta i wydać krocie lub działać na własną rękę, poszukując budżetowych rozwiązań.

Mit 2: Małe pomieszczenia muszą być jasne

Na przestrzeni czasu ukształtowała się także opinia, że wszystkie mniejsze pomieszczenia powinny być jasne, aby optycznie móc powiększyć. Jakie to ma jednak znaczenie? Malowanie ścian na jasne kolory nie10 mitów o aranżacji wnętrz jest żadnym obowiązkiem, a ciemne pokoje mogą prezentować się równie doskonale. Ciemniejsza paleta barw jest nawet bardziej intrygująca i sprawia, że pokój nabiera przytulności.

Mit 3: Nie wolno mieszać ze sobą wzorów

Chcąc uniknąć chaosu we wnętrzu, często unikamy doboru różnych wzorów i kolorów. Ponownie jednak nie istnieje żadna ścisła zasada dotycząca mieszania ze sobą faktur. Choć jeszcze kilka lat temu takie działanie było aranżacyjnym “faux pas”, to aktualnie tego typu połączenia nikogo nie dziwią. Jeśli tylko masz ochotę, dobieraj różne wzory, np. geometryczne z kwiatowymi. Aby móc zachować wciąż pewną spójność, wystarczy, że dodatki będą posiadały ten sam odcień kolorystyczny.

Mit 4: W wynajmowanym mieszkaniu nie warto nic zmieniać

Kolejny mit mówi o tym, że wynajem mieszkania ogranicza nas w kwestii jego aranżacji. Ale niby dlaczego? O ile nie powinniśmy przemalowywać ścian i dokonywać innych zmian trwałych, śmiało możemy zastanowić się nad dodatkowym umeblowaniem. To w końcu my mieszkamy w tym lokum i ma ono odpowiadać naszym preferencjom, abyśmy mogli czuć się swobodnie.

Mit 5: Wszystkie meble i dodatki muszą idealnie do siebie pasować

Pamiętajmy o tym, że mieszkanie nie jest wystawą. Choć w internecie możemy znaleźć wiele pięknych aranżacji, to w rzeczywistości trudno zadbać o to, aby wszystkie elementy do siebie idealnie pasowały. Poza tym “sterylnie” wyposażone wnętrze może zapewniać nieco odpychające wrażenie. Nie będzie to wówczas przytulne mieszkanie i możemy po prostu źle się w nim czuć.

Mit 6: Białe mieszkanie jest “smutne” i niepraktyczne

Mówiąc o “sterylnym” mieszkaniu, często wyobrażamy sobie wnętrze zaaranżowane prawie całkowicie na biało. Jeszcze po dziś dzień obowiązuje moda na jasny wystrój domu, ale niekoniecznie musi być on “smutny” i niepraktyczny. Owszem, białe ściany oraz białe umeblowanie jest bardziej podatne na zniszczenie i szybciej widać na nim plamy, lecz przełamane kolorowymi dodatkami może prezentować się naprawdę atrakcyjnie.

Mit 7: Meble należy ustawiać wyłącznie pod ścianami

Praktyka przesuwania wszystkich mebli do ściany dominowała kilkadziesiąt lat temu, ale nie teraz. W rzeczywistości jest to fatalne podejście, które sprawia, że wnętrze staje się “ciężkie”. Wystarczy odsunąć meble chociażby o kilka centymetrów, aby nadać większej lekkości pomieszczeniu. Poza tym niektóre można sprytnie wykorzystać do rozdzielenia przestrzeni, np. gdy posiadamy kuchnię łączoną z salonem.

W sypialni nie powinno z kolei zabraknąć wygodnego materaca, który odpowiada za jakość codziennego wypoczynku. Na stronie: abcsnu.pl/18-materace-termoelastyczne znajdziesz wiele świetnych propozycji wykonanych z najlepszych komponentów. W sklepach w Stargard także dostaniesz materac dostosowany do Twoich potrzeb.

Mit 8: Lampa musi być umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia

Kolejną niesłuszną zasadą jest to, że lampa zawsze powinna być umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Taki zabieg może wydawać się praktyczny, lecz w rzeczywistości nie oświetli dobrze całego pokoju. Oprócz lampy sufitowej warto wyposażyć się w oświetlenie wspomagające. W niektórych przypadkach pierwsze, klasyczne rozwiązanie nie jest nawet konieczne, jeśli np. zdecydowaliśmy się na kilka kinkietów ściennych.

Mit 9: Drewno nie nadaje się do łazienki

Coraz większa liczba osób decyduje się na drewniane wykończenie wnętrz. Taki zabieg zdecydowanie dodaje przytulności, naturalności oraz doskonale ociepla mieszkanie. Narodził się jednak mit, że drewno nie powinno być uwzględniane w łazience, ponieważ może pochłaniać wilgoć i z tego powodu być niepraktyczne. Dobrze dobrany gatunek, zabezpieczony też od zewnątrz, nie narazi nas na szkody, a może sprawić, że łazienka będzie naprawdę klimatyczna.

Mit 10: Dużo ozdób to więcej przytulności

Zagracanie przestrzeni mnóstwem dekoracji wcale nie sprawi, że wnętrze będzie bardziej modne i przytulne. Zbyt duża ilość ozdób może zapewnić efekt odwrotny od zamierzonego – sprawić, iż mieszkanie nas przytłoczy i będzie wydawało się nieuporządkowane. Taka przestrzeń jest również mniej praktyczna. Pamiętajmy, że kluczem jest nie ilość, a jakość. Kilka ozdób w zbliżonym do siebie motywie będzie zdecydowanie wystarczające.

Aranżacja wnętrz to prawdziwa sztuka, w której łatwo popełnić błąd. Urządzanie mieszkania powinniśmy traktować jako szerokie pole do eksperymentowania, nie bacząc na powszechnie powielane mity. Utarte przekonania mogą ograniczać naszą kreatywność, a także funkcjonalność przestrzeni. Koniec końców mieszkanie powinno być zaprojektowane zgodnie z potrzebami gospodarzy.

Przeczytaj także: Jak wprowadzić elementy vintage do nowoczesnej sypialni?